Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

مسکو: «افشاگری» رویترز درباره حمله هکرهای روس به دانشمندان هسته‌ای آمریکا پروپاگانداست

کرملین
کرملین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویترز روز ششم ژانویه با انتشار گزارشی مدعی شده بود اسنادی را در اختیار گرفته که نشان می‌دهد تیم هکری روس موسوم به «کولد ریور(رودخانه سرد)» سه آزمایشگاه تحقیقات هسته‌ای در آمریکا را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

آگهی

مسکو به افشاگری اخیر خبرگزاری رویترز در خصوص حمله شماری از هکرهای روسیه به دانشمندان هسته‌ای آمریکا واکنش نشان داد و آنرا بی‌اساس خواند.

وزارت خارجه روسیه آنچه رویترز در این خصوص منتشر کرده را «پروپاگاندای ضعیف و بی‌کیفیت ضد روسی» خواند و ادعای مطرح شده مبنی بر هدف قرار گرفتن سه آزمایشگاه تحقیقات هسته‌ای ایالات متحده توسط یک تیم هکری روس را فاقد اعتبار توصیف کرد.

رویترز روز ششم ژانویه با انتشار گزارشی مدعی شده بود اسنادی را در اختیار گرفته که نشان می‌دهد تیم هکری روس موسوم به «کولد ریور(رودخانه سرد)» سه آزمایشگاه تحقیقات هسته‌ای در آمریکا را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

خبرگزاری رویترز همچنین اعلام کرده بود که این اطلاعات پیش از انتشار توس توسط پنج کارشناس امنیت سایبری صحت‌سنجی و بررسی شده است.

رویترز مدعی است که سازمان اطلاعاتی و امنیت ملی فدراسیون روسیه و نیز سفارت روسیه در واشنگتن پیش‌تر به درخواست‌های مکرر انجام شده برای اظهار نظر درباره مطالب مطرح شده در این مقاله پاسخ ندادند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه اقدام خبرگزاری رویترز در انتشار چنین مطلبی را به چالش کشید و در حضور خبرنگاران از آن به عنوان «‌شبه‌گزارش تازه» این خبرگزاری یاد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه مدعی شد که این «داستان» فاقد اعتبار و حقیقت است و بیش از حد به نظرات «کارشناسان مستقل» تکیه دارد.

خانم زاخارووا در ادامه مدعی شد که چنین اقدامی در راستای کارزار دولت آمریکا برای گسترش تبلیغات ضد روسی طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

وی بدون دادن توضیحات بیشتر تاکید کرد که در این گزارش «به هیچ مدرک و سند معتبری استناد نشده و حقیقتی قابل اعتنا نیز ارائه نشده است.»

این در حالیست که سخنگوی رویترز تاکید دارد که گزارش یاد شده «منصفانه، دقیق و مطابق با اصول و خط مشی» حرفه‌ای این خبرگزاری تنظیم و منتشر شده است.

رویترز در گزارش خود، سوابق اقدامات این گروه هکری را در اینترنت بررسی کرده که به ادعای این خبرگزاری نشان می‌دهد هکرها ضمن معرفی خود به عنوان دانشمندان هسته‌ای ایمیل‌هایی حامل پیوست‌ها و بدافزارهای جاسوسی را به سه لابراتوار هسته‌ای آمریکا ارسال کرده‌اند.

گروه هکری «رودخانه سرد» آنگونه که رویترز ادعا می‌کند تلاش داشته است از این طریق به گذرواژ‌ه ورود به شبکه اینترنت داخلی مراکز آزمایش هسته‌ای یاد شده دست پیدا کند.

ارسال شده توسط هکرهایی که خود را دانشمندان هسته‌ای نشان می‌دادند، با پیوست‌های تسلیحاتی به کارکنان آزمایشگاه‌های هسته‌ای ایالات متحده، و همچنین بدافزارها و صفحات ورود جعلی که در تلاش‌های هک استفاده می‌شدند.

رویترز در ادامه تاکید کرده که یافته‌های خود را با کارشناسان شرکت‌های بزرگ امنیت سایبری در بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده در میان گذاشته و تایید آنها را نسبت به مشابهت‌های فنی این اقدام با حملات پیشین گروه هکری «رودخانه سرد» دریافت کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: هکرهای «خلاق» روس با نفوذ به دوربین‌های مداربسته کافه‌های اوکراین اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند

رئیس آژانس امنیت سایبری آلمان به «ظن ارتباط با دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه» برکنار شد

حملات سایبری؛ آمریکا ۱۰ فرد و دو نهاد ایرانی را تحریم کرد