حقیقت‌سنجیِ یک شایعه: ارتش آلمان در خیابان‌های این کشور گشت‌زنی نخواهد کرد

آیا ارتش آلمان در خیابان‌های این کشور گشت‌زنی خواهد کرد؟
آیا ارتش آلمان در خیابان‌های این کشور گشت‌زنی خواهد کرد؟ Copyright Euronews et AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش آلمان بنا به قوانین موجود فقط می تواند در شرایطی خاص همچون وقوع بلایای طبیعی یا زمانی که نظم اساسی و بنیادین دموکراسی به خطر افتاده باشد در کشور مستقر شود.

آگهی

جنگ در اوکراین بر نگرانی‌های امنیتی در سراسر اروپا افزوده و برخی کشورها را بر آن داشته تا دست به اقدامات ویژه از جمله تقویت قوای نظامی و اطلاعاتی خود بزنند.

این شرایط در عین حال بستری را نیز برای انتشار برخی شایعات و گمانه‌زنی‌های نادرست در کشورهای اروپایی فراهم کرده که یکی از آنها به ارتش آلمان مربوط می‌شود.

آیا آلمان نیروهای مسلح خود را ملزم کرده است که از چند روز آینده اقدام به گشت‌زنی در خیابان‌ها ونظارت بیشتر بر سوپرمارکت‌ها کنند؟

کاربران در شبکه‌های اجتماعی مدعی شده‌اند که ارتش آلمان از روز شنبه اول اکتبر برای جلوگیری از هر گونه اختلال در نظم کشور در خیابان‌ها و اماکن عمومی اقدام به گشت‌زنی خواهد کرد.

برخی از پیام‌ها و مطالب منتشر شده در این خصوص در رسانه‌های اجتماعی بیش از ۱۵۰ هزار لایک دریافت کردند؛ در حالی که برخی دیگر حتی مدعی‌ شده‌اند که نیرویی شبیه به گشتاپو، پلیس مخفی آلمان نازی ماموریتی در این راستا دریافت کرده است.

این اطلاعات و گمانه‌زنی‌ها جدا از آلمان در برخی کشورهای دیگر اروپایی نیز انعکاس داشته و کاربران فرانسوی رسانه‌های اجتماعی نیز دست به انتشار و بازنشر آنها زده‌اند.

بررسی‌های به عمل آمده توسط همکاران ما در بخش فرانسوی زبان یورونیوز نشان می‌دهد که اطلاعات منتشر شده مبنی بر گشت‌زنی ارتش آلمان در خیابان‌های این کشور از اول اکتبر نادرست و جعلی است.

بر اساس صحت‌سنجی انجام شده ارتش آلمان تنها در حال بازسازی و تقویت خود است و به آن اختیارات جدید یا ماموریت انجام گشت‌های خیابانی محول نخواهد شد.

وزارت دفاع آلمان ژوئن گذشته از تشکیل یک سپاه جدید در ماه اکتبر خبر داده و اعلام کرده بود که این نیرو قرار است وظایف مربوط به «مدیریت سرزمینی» را تجمیع کند.

این وظایف نه تنها شامل عملیات مرسوم و تعریف شده برای ارتش است بلکه به عنوان مثال، اقداماتی چون سازماندهی نیروهای متحد ناتو در آلمان را نیز در بر می‌گیرد.

وزارت دفاع آلمان همچنین در بیانیه‌ای مطبوعاتی تاکید کرده که «هیچ قصدی برای افزایش حضور نظامی» در خیابان‌ها ندارد و هیچ تغییری نیز در قانون اساسی این کشور برای این منظور اعمال نشده است.

ارتش آلمان بنا به قوانین موجود فقط می تواند در شرایطی خاص همچون وقوع بلایای طبیعی یا زمانی که نظم اساسی و بنیادین دموکراسی به خطر افتاده باشد در کشور مستقر شود.

آلمان می گوید این بازسازی نظامی به ارتش کمک می کند تا برای بحران‌های تازه پس از همه گیری کووید-۱۹ و سیل‌های ویرانگر تابستان گذشته بهتر آماده شود.

در هر صورت، بنا به صحت‌سنجی انجام شده توسط همکاران فرانسوی ما در یورونیوز هیچ مدرکی دال بر طرح استقرار نیروهای ارتش آلمان در خیابان‌های این کشور طی روز‌های آینده وجود خارجی ندارد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان تسلیحات تازه به اوکراین می‌فرستد؛ روسیه: خط قرمز ما موشک‌های دوربرد آمریکاست

صدراعظم آلمان خواستار گسترش اتحادیه اروپا به حوزه بالکان و پایان دادن به حق وتوی اعضا شد

صدراعظم آلمان کارخانه مهمات‌سازی جدید را به هدف کمک به اوکراین افتتاح کرد