Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتصال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا با شبکه برق اوکراین قطع شد

نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا در جنوب اوکراین
نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا در جنوب اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که خروج نیروگاه زاپوریژیا از مدار اصلی برق اوکراین به دنبال درگیری‌ها در اطراف این نیروگاه هسته‌ای به وقوع پیوسته است.

آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که اتصال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین به آخرین خط بیرونی برق این کشور قطع شده است.

این سازمان روز شنبه اعلام کرد که خروج نیروگاه زاپوریژیا از مدار اصلی برق اوکراین به دنبال درگیری‌ها در اطراف این نیروگاه هسته‌ای به وقوع پیوسته است.

نیروگاه زاپوروژیا از نخستین روزهای حمله نظامی روسیه به اوکراین به کنترل نظامیان روس درآمد، اما کارکنان اوکراینی همچنان در این نیروگاه مشغول به فعالیت هستند.

بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیروگاه زاپوریژیا اینک از یک خط برق با ولتاژ پایین‌تر برای ادامه کار بخش‌های مهم مانند سیستم خنک‌کننده و جلوگیری از ذوب هسته‌ای، استفاده می‌کند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که کارکنان ارشد اوکراینی به بازرسان این نهاد بین‌المللی گفته‌اند که چهارمین و آخرین خط عملیاتی شبکه انتقال برق از کار افتاده است. سه مدار دیگر پیش‌تر در پی درگیری‌های اطراف نیروگاه زاپوریژیا از مدار خارج شده بودند.

مدیریت شهری در انرودار، منطقه‌ای که نیروگاه زاپوریژیا در آن واقع شده است، گلوله‌باران مناطق نزدیک به نیروگاه اتمی زاپوروژیا توسط «نیروهای اوکراینی» در صبح شنبه را عامل تخریب یک خط انتقال برق اصلی عنوان کرد.

این مدیریت که توسط روسیه منصوب شده است، در پستی در کانال رسمی تلگرام خود اعلام کرد که تامین برق مناطق تحت کنترل اوکراین به دلیل «مشکلات فنی» به حالت تعلیق درآمده است.

اوکراین و روسیه در هفته‌های گذشته یکدیگر را به هدف قرار دادن نیروگاه اتمی زاپوریژیا و مناطق اطراف آن به منظور اخلال در کار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که نیروهای اوکراینی روز جمعه بار دیگر تلاش کردند تا این نیروگاه را با وجود بازرسان آژانس انرژی اتمی تصرف کنند.  این وزارتخانه مدعی شده است که هواپیماها و هلی‌کوپترهای روسیه، نیروهای اوکراینی را مجبور به عقب‌نشینی کرده‌اند.

در مقابل، مقام‌های محلی اوکراین مسکو را متهم کرده‌اند که دو شهر مشرف به نیروگاه را هدف حملات موشکی قرار داده‌اند.

موضوعی که باعث نگرانی‌ بیشتر جامعه جهانی شده، احتمال نشت مواد رادیواکتیو در نیروگاه اتمی زاپوریژیا و وقوع یک فاجعه هسته‌ای در پی بمباران این نیروگاه و مناطق اطراف آن است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بازی با آتش»؛ سازمان ملل در باره «حملات هدفمند» به نیروگاه هسته‌ای اوکراین هشدار داد

نیروگاه هسته‌ای اوکراین؛ مسکو نسبت به «اقدام خرابکارانه» احتمالیِ کی‌یف در زاپوریژیا هشدار داد

«حمله اوکراین به پل کریمه»؛ کی‌یف: مسکو در تدارک حمله به نیروگاه زاپوریژیا است