Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دبیرکل سازمان ملل: هرگونه آسیب به نیروگاه زاپوریژیا به منزله خودکشی است

سفر آنتونیو گوترش و رجب طیب اردوغان به اوکراین
سفر آنتونیو گوترش و رجب طیب اردوغان به اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دبیرکل سازمان ملل در بخشی از سخنانش خواستار اعلام نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به عنوان منطقه‌ای «غیرنظامی» شد.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه روز پنجشنبه در جریان سفر به اوکراین نسبت به بروز هرگونه حادثه برای نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جریان درگیری‌ها هشدار دادند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که ‌آسیب به این نیروگاه به منزله «خودکشی» خواهد بود. آقای اردوغان نیز از احتمال بروز حادثه‌ای که «چرنوبیل جدید» محسوب خواهد شد ابراز نگرانی کرد. 

دبیرکل سازمان ملل در بخشی از سخنانش خواستار اعلام نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به عنوان منطقه‌ای «غیرنظامی» شد. ارتش روسیه کنترل این نیروگاه را در دست دارد. آنتونیو گوترش ضمن ابراز نگرانی «شدید» از وضعیت کنونی در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا از طرفین درگیر خواست تا در عملیات نظامی خود به دنبال استفاده از این نیروگاه نباشند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنهایی که می‌کشند، تجاوز می‌کنند و هر روز به شهرهای ما و غیرنظامیان‌شان با موشک کروز حمله می‌کنند نمی‌توانند به دنبال صلح باشند. آنها ابتدا باید از خاک ما خارج شوند و سپس خواهیم دید چه می‌شود.
ولودیمیر زلنسکی
رئیس‌جمهوری اوکراین

آنتونیو گوترش و رجب طیب اردوغان در جریان سفر به اوکراین در شهر لویو در غرب این کشور با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین دیدار کردند. رئیس‌جمهوری ترکیه در ملاقات با همتای اوکراینی خود بر حمایت آنکارا از این کشور تاکید کرد. 

در مقابل رئیس‌ جمهوری اوکراین سفر رجب طیب اردوغان به کشورش را «پیامی قوی در حمایت» از کی‌یف توصیف کرد. ولودیمیر زلنسکی همچنین هرگونه مذاکره صلح با روسیه را در صورت عدم عقب‌نشینی ارتش این کشور از قلمرو اوکراین رد کرد. 

ولودیمیر زلنسکی اظهار داشت: «آنهایی که می‌کشند، تجاوز می‌کنند و هر روز به شهرهای ما و غیرنظامیان‌شان با موشک کروز حمله می‌کنند نمی‌توانند به دنبال صلح باشند. آنها ابتدا باید از خاک ما خارج شوند و سپس خواهیم دید چه می‌شود.»

مقامات روسیه و اوکراین طی یک ماه گذشته یکدیگر را به حمله متقابل به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متهم کرده‌اند. ارتش روسیه ادعای کی‌یف مبنی بر استفاده از «سلاح سنگین» در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و مناطق اطراف آن را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: آمریکا از مردم اوکراین به عنوان «گوشت دم توپ» استفاده می‌کند

پس‌لرزه‌های جنگ اوکراین در دنیای سیاست آلمان؛ شرودر از بوندستاگ شکایت کرد

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود