پس‌لرزه‌های جنگ اوکراین در دنیای سیاست آلمان؛ شرودر از بوندستاگ شکایت کرد

گرهارد شرودر، صدراعظم اسبق آلمان
گرهارد شرودر، صدراعظم اسبق آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل مدافع گردهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان تصمیم پارلمان فدرال مبنی بر محرومیت موکلش از برخی از امتیازهای خود به عنوان رئیس اسبق دولت فدرال را «غیرقانونی» خواند. این تصمیم در واکنش به ارتباط نزدیک گرهارد شرودر با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اتخاذ شده بود.

آگهی

وکیل مدافع گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان روز جمعه اعلام کرد که موکلش از بوندستاگ، پارلمان فدرال این کشور به دلیل محروم کردن وی از برخی امتیازهایش به عنوان رئیس پیشین دولت فدرال شکایت کرده است. 

گرهارد شرودر طی ماه‌های گذشته و به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به دلیل ارتباط نزدیکش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تحت فشار قرار گرفته بود. پارلمان فدرال آلمان در همین راستا سه ماه پیش تصمیم گرفت که گرهارد شرودر را از برخی از امتیازهایش از جمله دفتری که در بوندستاگ در اختیارش قرار گرفته بود محروم کند. 

یکی از سخنگویان دیوان اداری برلین ثبت شکایت گرهارد شرودر از بوندستاگ را تائید کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کمیسیون بودجه پارلمان فدرال آلمان پیش از این در توجیه محرومیت گرهارد شرودر از امتیازهایش به عنوان صدراعظم اسبق، این اقدام را «پیامد رفتار او در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین» دانسته بود. 

در مقابل وکیل مدافع گردهارد شرودر تصمیم بوندستاگ را «غیرقانونی» خوانده است. به گفته وی صدراعظم آلمان بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ تنها از طریق رسانه‌ها در جریان تصمیم بوندستاگ قرار گرفت و امکان دفاع از خود در برابر نمایندگان را پیدا نکرد. 

مقامات پارلمان فدرال آلمان تاکنون به شکایت گرهارد شرودر، ۷۸ ساله واکنشی نداده‌اند. دوران زمامداری گرهارد شرودر در آلمان همزمان با به قدرت رسیدن ولادیمیر پوتین در روسیه بود. بین رهبران دو کشور در اوایل دهه ۲۰۰۰ رابطه‌ای دوستانه شکل گرفت. گرهارد شرودر در سال ۲۰۰۴ ولادیمیر پوتین را «یک دموکرات کامل» خواند. 

گرهارد شرودر حدود سه ماه پیش اعلام کرد که از عضویت در هیات مدیره شرکت «روس‌نفت» کناره‌گیری می‌کند. وی همچنین از عضویت در هیات مدیره شرکت روسی گازپروم صرف نظر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان ملل: هرگونه آسیب به نیروگاه زاپوریژیا به منزله خودکشی است

هزینه نزدیکی با پوتین؛ سوسیال دموکرات‌های آلمان اخراج شرودر را بررسی کردند

اولاف شولتس نسبت به قدرت‌گیری راست افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا هشدار داد