Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نیروی دریایی آمریکا: نگذاشتیم قایق سپاه یک شناور بی‌سرنشین ناوگان پنجم را در خلیج فارس تصاحب کند

تعقیب ناوچه شهد بازیاری از سوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس
تعقیب ناوچه شهد بازیاری از سوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس Copyright U.S. Navy/AP
Copyright U.S. Navy/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ اوت با انتشار ویدیویی اعلام کرد به قایق شهید بازیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجازه نداده تا یک قایق بی‌سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را تصاحب کند.

آگهی

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ اوت با انتشار ویدیویی اعلام کرد که به قایق شهید بازیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجازه نداده تا یک قایق بی‌سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را تصاحب کند.

براساس بیانیه فرماندهی نیروی دریایی ایالات متحده، در ساعت ۱۱ شب دوشنبه، ۲۹ اوت، قایق‌های گشتی متوجه تلاش شناور پشتیبانی شهید بازیار برای یدک کش کردن و ربودن یک قایق شناسایی بدون سرنشین مدل «سِیلدرون» می‌شوند. 

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا از چند ماه پیش این قایق‌های بدون سرنشین را برای ارتقا ماموریت‌های مراقبت، شناسایی و اطلاعاتی در خلیج فارس عملیاتی کرده است. 

قایق گشت یو‌اس‌اس تاندربولت که در محل حضور داشته فورا وارد عمل می‌شود. یک فروند هلی‌کوپتر ام‌اچ۶۰اس سی‌هاوک هم از پایگاه ناوگان پنجم به صحنه اعزام می‌شود. 

بیانیه وزارت دفاع آمریکا می‌گوید با حضور نیروهای پشتیبانی، قایق سپاه سیم بکسل را قطع و حدود ۴ ساعت بعد منطقه را ترک می‌کند. نیروی دریای ایالات متحده می‌گوید این ماجرا بدون حادثه دیگری پایان یافت. 

دریاسالار برد کوپر، فرمانده مرکز فرماندهی ناوگان پنجم و نیروهای دریایی ترکیبی ارتش ایالات متحده درباره این حادثه گفت: «رفتارهای سپاه پاسداران قانون شکنانه و توجیعه‌ناپذیر و با باورهای دریانوردی حرفه‌ای در تعارض است.

قایق بدون سرنشین سِیلدرون اکسپلورِر، از قایق‌های دولتی ایالات متحده و مجهز به حسگر، رادار و دوربین است و برای قایقرانی و جمع‌آوری اطلاعات برنامه‌ریزی و عملیاتی می‌شود. 

این خبر در حالی اعلام می‌شود که قایق‌های سپاه و شناورهای نیروی دریایی ایالات متحده در دو ماه گذشته برخوردی نداشتند. همزمان واشنگتن می‌گوید بمباران مواضع نیروهای متحد ایران در سوریه هم ارتباطی با فرایند مذاکرات هسته‌ای ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا: ایران از نگاه رهبران منطقه «تهدید شماره یک» است

آمریکا و بریتانیا رزمایش پهپادی در خلیج فارس برگزار کردند

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم