Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برخورد «پرتنش» قایق‌های سپاه و دو کشتی آمریکایی در خلیج فارس

رویارویی قایق‌های سپاه با ۲ کشتی آمریکایی در تنگه هرمز؛عکس از توئیتر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا
رویارویی قایق‌های سپاه با ۲ کشتی آمریکایی در تنگه هرمز؛عکس از توئیتر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا Copyright U.S. Naval Forces Central Command/U.S. 5th Fleet
Copyright U.S. Naval Forces Central Command/U.S. 5th Fleet
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیروی دریایی آمریکا ویدئوی کوتاهی از لحظات این رویارویی «خطرناک» را منتشر کرده است. یکی از قایق‌های سپاه تنها ۵۰ متردریایی با «سیراکو» فاصله داشته است و کشتی آمریکایی مجبور به پرتاب منور هشدار می‌شود.

آگهی

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید با نیروهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز «برخورد پرتنشی» داشته است. ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئن (اول تیر) اعلام کرد که ۳ فروند قایق تندروی سپاه روز گذشته در اقدامی «ناامن و غیرحرفه‌ای» به دو کشتی «یواس‌اس سیراکو» و «یواس‌ان‌اس چاکتاو کانتی» در آب‌های خلیج فارس نزدیک شده‌اند.

طبق اعلام نیروی دریایی آمریکا ابتدا این ۳ سه قایق تندرو سپاه به کشتی گشت ساحلی سیراکو که در حال تردد در آب‌های بین المللی بوده، نزدیک می‌شوند که در نهایت با سیگنال هشدار صوتی کشتی آمریکایی همراه می‌شود. نیروی دریایی آمریکا ویدئوی کوتاهی از لحظات این رویارویی «خطرناک» را منتشر کرده است. یکی از قایق‌های سپاه تنها ۵۰ یارد با «سیراکو» فاصله داشته و کشتی آمریکایی مجبور به پرتاب منور هشدار می‌شود.

در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا آمده که این رویارویی حدود ۱ ساعت طول کشیده و پس از آن قایق‌های سپاه محل را ترک کرده‌اند. نیروی دریایی ایالات متحده این عمل سپاه پاسداران را «برخلاف استانداردهای بین‌المللی حرفه‌ای یا رفتار امن دریایی» توصیف کرده که می‌توانسته خطر «اشتباه محاسباتی» و برخورد را افزایش دهد. در این بیانیه تصریح شده که عملیات نیروهای آمریکایی با هوشیاری کامل و مطابق قوانین و مقررات بین‌المللی با هدف تامین امنیت دریایی منطقه ادامه می‌یابد. 

ایران تاکنون به‌صورت رسمی در مورد «حادثه» روز گذشته در تنگه هرمز موضع‌گیری نکرده است. این درحالیست که با تداوم بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای و گزارش آژانس از تشدید غنی‌سازی اورانیوم  از سوی ایران تنش در روابط ایران و غرب افزایش یافته‌است. مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود احتمال بسته‌شدن تنگه هرمز از سوی ایران را مطرح کرده است.

این رویارویی در حالی گزارش می‌شود که سنتکام ۱۴ ژوئن از آغاز مانور دریایی ۱۰ روزه مشترک نیروی دریایی آمریکا و نیروهای امارات عربی متحده در این منطقه خبر داده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه پاسداران «شناور خارجی حامل سوخت قاچاق» را در خلیج فارس توقیف کرد

تسنیم: اقدام سپاه علیه شناور آمریکایی با هدف ایمن‌سازی مسیر کشتی‌رانی انجام شد

لحظه غرق شدن یک قایق تفریحی۴۰ متری در سواحل ایتالیا