تسنیم: اقدام سپاه علیه شناور آمریکایی با هدف ایمن‌سازی مسیر کشتی‌رانی انجام شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رویارویی سپاه پاسداران ایران و نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس
رویارویی سپاه پاسداران ایران و نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس   -  Copyright  AP Photo

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران از برخورد نیروی دریایی این مجموعه نظامی با یک شناور بدون سرنشین آمریکایی به عنوان اقدامی در راستای «ایمن‌سازی مسیر کشتی‌رانی و جلوگیری از وقوع حادثه احتمالی» یاد کرد.

مقام‌های آمریکایی پیش از این اعلام کرده‌ بودند که نیروهای سپاه پاسداران ایران  یک شناور بدون سرنشین متعلق به ایالات متحده را توقیف کردند اما با نزدیک شدن ناوها و بالگردهای آمریکایی مجبور به رهاسازی آن شدند.

تسنیم در گزارش خود به سخنان هیچ کدام از مقام‌های رسمی سپاه پاسداران ایران استناد نکرده است. این خبرگزاری نوشته است: «باحضور ناوچه آمریکایی در منطقه و توجیه شدن به مسائل امنیتی و ناوبری بدون خطر، قایق فوق با تصمیم فرمانده ناو پشتیبانی سپاه رها شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تسنیم در ادامه مدعی شده که حضور قایق‌های بدون سرنشین آمریکا در خلیج فارس باعث بروز «مشکلاتی در خطوط کشتیرانی» شده است. 

مسئولان آمریکایی از حادثه دوشنبه شب که بدون درگیری پایان یافت به عنوان اولین برخورد بین ایران و گروه عملیات نظارت جدید ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در خلیج فارس یاد کرده‌اند. به گفته تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده، شناور «شهید بازیار» متعلق به سپاه در حال یدک کشی شناور آمریکایی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس بود.

این شناور اکتشافی مجهز به دوربین، رادار و حسگر برای نظارت بر دریا است. 

هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست آسوشیتدپرس برای واکنش به حادثه روی داده در خلیج فارس پاسخ نداده است.