Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا: ایران از نگاه رهبران منطقه «تهدید شماره یک» است

برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا
برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به ادعای دریاسالار برد کوپر ایران از نگاه رهبران منطقه «تهدید شماره یک یا جدی‌ترین تهدید» است.

آگهی

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا می‌گوید که ایران از نگاه رهبران منطقه «تهدید شماره یک یا جدی‌ترین تهدید» است.

دریاسالار برد کوپر روز سه‌شنبه در حالی این سخنان را با آسوشیتدپرس در میان می‌گذارد که تنش‌ها بر سر فعالیت‌های موشکی و برنامه هسته‌ای ایران در پی به بن‌بست رسیدن مذاکرات میان تهران و قدرت‌های جهانی افزایش یافته است.

وی همچنین یادآور شده است که با گذشت دو سال از دوره فرماندهی وی بر ناوگان پنجم مستقر در بحرین، شاهد افزایش آنچه او «فعالیت‌های مخرب» ایران در منطقه می‌خواند، بوده است.

این فرمانده ارشد نیروی دریایی آمریکا مدعی است که حملات ایران در آبراه‌های خاورمیانه و سایر نقاط منطقه «توجه همگان را به خود جلب کرده است.»

آقای کوپر در ادامه ضمن موفقیت‌آمیز خواندن عملیات توقیف تسلیحات (ارسالی از سوی ایران برای حوثی‌های یمن) توسط نیروهای آمریکایی و متحدانش در منطقه به این نکته نیز اذعان می‌کند که ایران توانسته‌ است حملات پهپادی به کشتی‌ها در خاورمیانه و سایر حملات را در منطقه صورت دهد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا وظیفه گشت‌زنی در تنگه مهم هرمز واقع در دهانه باریک خلیج فارس را برعهده دارد که حدود ۲۰ درصد از کل نفت صادراتی جهان از آن عبور می کند.

حوزه ماموریت این نیرو در منطقه همچنین امتداد دریای سرخ تا کانال سوئز، آبراه استراتژیک مصر که خاورمیانه را به دریای مدیترانه وصل می کند و نیز تنگه باب المندب در نزدیکی یمن را در بر می‌گیرد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تحت فرماندهی برد کوپر که احتمالاً اواخر سال جاری میلادی دوره آن به پایان می‌رسد به طور گسترده از پهپادها و هوش مصنوعی برای توسعه گشت زنی در آبراه‌های منطقه بهره برده است.

وی در این مصاحبه گفته است که ناوگان تحت رهبری وی از این حیث به نیمی از اهداف تعیین شده برای استقرار دست کم یکصد فروند شناور بدون سرنشین و یا زیردریایی دست یافته است.

ایالات متحده پیش‌ از این اعلام کرده بود که تعدادی از کشتی‌های حامل تسلیحات را که از ایران برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن فرستاده شده بود توقیف کرده است.

در گزارش آسوشیتدپرس همچنین آمده است که یکی از این کشتی‌ها ماه ژانویه گذشته توسط یک ناو جنگی فرانسه در سواحل یمن مورد بازرسی قرار گرفت و توقیف شد.

این در حالیست که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل از سال ۲۰۱۴ به این سو، انتقال تسلیحات به شبه‌نظامیان حوثی در یمن را ممنوع کرده است.

در این گزارش همچنین به این موضوع اشاره شده که ایران طی ماه‌های اوت و سپتامبر چند پهپاد دریایی آمریکا را که در منطقه در حال آزمایش شدن بود به صورت موقت توقیف کرد.

با این حال، دریاسالار کوپر ضمن اشاره به مغایرت اقدام یاد شده ایران با قوانین بین‌المللی یاد‌آور شد که چنین اقدامی از آن پس توسط نیروهای ایرانی تکرار نشد.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در حاشیه نمایشگاه و کنفرانس بین المللی دفاعی ابوظبی سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد که پیوستن اسرائیل به حوزه ماموریت فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در منطقه زمینه ساز حمایت و پشتیبانی مضاعف برای مقابله با ایران شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی آمریکا: نگذاشتیم قایق سپاه یک شناور بی‌سرنشین ناوگان پنجم را در خلیج فارس تصاحب کند

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا چیست و چه نقشی در خلیج فارس دارد؟

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا فعالیت‌های دریایی ایران را «محترمانه» ارزیابی کرد