خشم مسکو از آژانس فضایی اروپا در پی لغو رسمی ماموریت مشترک مریخ

مریخ نورد ساخت آژانس فضایی اروپا
مریخ نورد ساخت آژانس فضایی اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس فضایی اروپا روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئیه (۲۱ تیر) طور رسمی به همکاری با روسیه در مأموریت اعزام یک مریخ‌نورد به سیاره سرخ پایان داد.

آگهی

آژانس فضایی اروپا روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئیه (۲۱ تیر) طور رسمی به همکاری با روسیه در مأموریت اعزام یک مریخ‌نورد به سیاره سرخ پایان داد.

جوزف اشباخر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا (ESA)، در توییتی اعلام کرد به دلیل ادامه داشتن جنگ در اوکراین و تحریم‌های ناشی از آن علیه روسیه، آژانس روابط خود با این کشور را «به طور رسمی خاتمه خواهد داد.»

آژانس فضایی اروپا پیشتر این ماموریت را که قرار بود به منظور حفاری در مریخ انجام شود به دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین به حالت تعلیق درآورده بود. 

بر اساس برنامه تنظیم شده قرار بود مریخ‌نورد اروپا با نام «روزالیند فرانکلین» در ماه سپتامبر توسط موشک روسی پروتون‌ام از ایستگاه فضایی بایکونور در قزاقستان پرتاب شود تا حدود ۹ ماه بعد روی مریخ فرود بیاید.

دیمیتری روگوزین، رئیس سازمان فضایی روسیه، در واکنش به تصمیم تازه آژانس فضایی اروپا گفت: «آیا رئیس آژانس فضایی اروپا به کار هزاران دانشمند و مهندس در اروپا و روسیه که با این تصمیم خاتمه یافته فکر کرده است؟ آیا او جهت پاسخگویی برای خرابکاری در ماموریت مشترک مریخ آمادگی دارد؟»

این مقام ارشد سازمان فضایی روسیه همچنین به کارکنان بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی دستور داده است که کار با بازوی روباتیک ساخت آژانس فضایی اروپا را متوقف کنند.

«بازوی رباتیک اروپایی» (ERA) که چند ماه پیش نصب شد یکی از سه ربات مشابه در ایستگاه فضایی بین‌المللی محسوب می‌شود، اما تنها رباتی است که می‌تواند به بخش روسیه برسد.

این ربات ۱۱ متری به جابجایی محموله‌ها در داخل و خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی کمک می‌کند و همچنین می‌تواند راهپیمایان فضایی را «همچون یک خودروی بالابر گیلاس‌چین» بلند و جابجا کند.

آژانس فضایی اروپا پیشتر اعلام کرده بود که انجام مأموریت مشترک با روسیه به دلیل حمله نظامی این کشور به اوکراین «بسیار نامحتمل» است. در بیانیه‌ای که توسط آژانس فضایی اروپا منتشر شده بود با ابراز تاسف از این تهاجم نظامی و تلفات انسانی حاصل از آن، آمده بود که این سازمان خود را «کاملاً با تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا هماهنگ خواهد کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدتی پس از صدور این بیانیه مدیر کل آژانس فضایی اروپا گفته بود که این سازمان در حال «مذاکرات فشرده» با آژانس فضایی ایالات متحده ناسا جهت اعزام کاوشگر خود به مریخ است.

مقامات این سازمان قبل از این گفته بودند در صورتی که همکاری با سازمان فضایی فدرال روسیه «روس‌کوسموس» از سر گرفته نشود، تاریخ بعدی برای پرتاب کاوشگر اروپا به مریخ در سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۸ خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان فضایی روسیه برای ادامه رقابت با چین و آمریکا ناچار به استقراض عمومی شد

پنج فضانورد فهرست جدید آژانس فضایی اروپا چه افرادی هستند؟

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟