پنتاگون کشته‌شدن رهبر داعش در سوریه را در جریان عملیات پهپادی اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AFP
عکس آٰشیوی از عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه علیه داعش در حسکه سوریه
عکس آٰشیوی از عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه علیه داعش در حسکه سوریه   -   کپی رایت  AP Photo

پنتاگون روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئیه اعلام کرد رهبر داعش در سوریه در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در شمال شرقی سوریه کشته شده است. ستاد فرماندهی مرکزی وزارت دفاع آمریکا این فرد را ماهر العقال، یکی از پنج فرمانده ارشد داعش معرفی و اضافه کرده است وی در حالیکه سوار بر موتور بوده در نزدیکی شهر کردنشین جندیرس از توابع عفرین مورد هدف پهپاد ‌آمریکایی قرار گرفته است.

طبق این گزارش یکی از معاونین ارشد العقال نیز بشدت مجروح شده است.

سرهنگ جو بوچینو، از سخنگویان ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) با تاکید بر نقش العقال در توسعه شبکه داعش در عراق و سوریه، حذف وی را مایه اختلال در ظرفیت سازماندهی داعش دانست. این مقام سنتکام با این حال بر ادامه تهدیدهای داعش علیه منافع آمریکا در منطقه تصریح کرد.

سازمان غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن نیز مرگ این سرکرده داعش را تایید کرده است. با این حال نیروهای دموکراتیک سوریه که از متحدان مبارزان کرد در منطقه هستند و از سوی واشنگتن حمایت می‌شوند، بدون اشاره به هویت جانباختگان این حمله پهپادی، تنها مرگ یک تن و زخمی شدن یک نفر دیگر را تایید کرده‌اند.

در ماه فوریه گذشته جوبایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مرگ سرکرده سابق داعش ابوابراهیم الهاشمی القریشی را در جریان عملیات نیروهای آمریکایی در شمال‌غربی سوریه اعلام کرده بود. آمریکا همچنین می‌گوید ابوبکر البغدادی رهبر اولیه داعش را نیز در سال ۲۰۱۹ کشته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید