Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران جزئیات بیشتری را درباره از سرگیری مذاکرات هسته‌ای «طی روزهای آینده» اعلام کرد

پرچم ایران در تهران پایتخت
پرچم ایران در تهران پایتخت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «هم زمان و هم مکان تقریباً مشخص است. چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شود. یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس میزبان خواهد بود و طی روزهای آتی و در همین هفته این ملاقات انجام خواهد شد.»

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «هم زمان و هم مکان تقریباً مشخص است. چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شود. یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس میزبان خواهد بود و طی روزهای آتی و در همین هفته این ملاقات انجام خواهد شد.»

با این حال محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌ کننده ایران در گفت‌وگو با یک رسانه عربی اعلام کرد که قطر برای میزبانی از مذاکرات انتخاب شده است.

وی افزود: «ایران قطر را به عنوان کشوری برای میزبانی از مذاکرات انتخاب کرد زیرا این کشور دوست ما است.» این مقام ایرانی تصریح کرد: «مذاکرات چه در وین باشد چه قطر و چه عمان سیاست ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران ایجاد بهترین روابط با همسایگان است و اکنون نتیجه این سیاست را می بینیم.»

از سوی دیگر خطیب‌زاده در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران در کسوت سخنگوی وزارت خارجه افزود: «تا بر سر همه چیز توافق نشود، هیچ توافقی وجود نخواهد داشت.»

مذاکرات هسته‌ای ایران در وین در تاریخ ۲۰ اسفند سال گذشته طبق آنچه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن را «به دلیل عوامل خارجی» توصیف کرد متوقف شده بود.

با این حال با سفر بورل به ایران، وی اعلام کرد که مذاکرات از سر گرفته خواهد شد.

آقای خطیب زاده درباره سفر بورل به تهران گفت: « امیرعبداللهیان پیشنهاد کرد بورل به ایران بیاید و در تهران پاسخ‌هایی که آمریکا تا آن زمان احتمالاً می‌داد، بررسی کنند. بورل به ایران آمد و گفت‌وگوهای مفصلی انجام و نظر طرف آمریکایی را منتقل کردند و این‌که آمریکا تعهد داده به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل و انتفاع ایران را تضمین می‌‌کند.»

آنچه در مذاکرات در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست.
سعید خطیب زاده
سخنگوی وزارت خارجه ایران

وی افزود: «امیرعبداللهیان و بورل گفت‌وگوهای خصوصی یک ساعته‌ای با حضور معاونان داشتند و درباره ابعاد مختلف ادامه مذاکرات صحبت کردند. در این‌که در محتوا و در شکل در هر دو موضوع توافقاتی شده را می‌توانم تأیید کنم ولی اینکه براساس برنامه پیش‌بینی شده آمریکایی‌ها در عمل نشان خواهند داد که از میراث ترامپ عبور خواهند کرد و عضو مسئولی باشند، باید دید.»

وی درباره روند مذاکرات پیش رو گفت: «آنچه در مذاکرات در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست.»

وی تاکید کرد: «هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد. این مذاکرات غیرمستقیم صرفاً درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود. توپ در زمین واشنگتن است.»

از درخواست ایران مبنی بر لغو تحریم سپاه پاسداران و حذف نام آن از فهرست سازمان‌های تروریستی در وزارت خارجه آمریکا به عنوان مانع اصلی در راستای دستیابی به توافق برای احیای برجام یاد می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه؛ اروپا: مذاکرات نهایی در وین است

سفر بورل به تهران؛ مذاکرات هسته‌ای با ایران «طی روزهای آینده» از سر گرفته می‌شود

تعلیق در مذاکرات احیای برجام؛ پرونده ایران در مسیر شورای امنیت؟