دلیل توقف مذاکرات برجامی از نظر تهران: آمریکا ابتکارات ایران و اروپا را بی پاسخ گذاشته است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حسین خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران
حسین خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران   -  کپی رایت  IRNA @Marzieh soleimani

حسین خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به انتشار گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد. آقای خطیب زاده روز سه‌شنبه در نشست هفتگی خود از این گزارش انتقاد کرد و آن را «متوازن» و «منصفانه» ندانست و ادعا کرد که این گزارش بازتاب‌دهنده واقعیت گفت‌وگوهای ایران و آژانس نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه نسبت به اینکه فشار اسرائیل و برخی کنشگرها باعث منحرف شدن مسیر گزارش معمول آژانس از فضای فنی به سیاسی شده باشد ابراز نگرانی کرد و خواستار اصلاح مسیر شد.

روز دوشنبه محمدرضا غائبی، سرپرست نمایندگی ایران در وین از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا «متوجه عواقب مخرب انتشار چنین گزارش های یک سویه‌‌ای باشد». 

در پی انتشار گزارش آژانس و تاکید بر «سوال‌های بی پاسخ» این نهاد وابسته به سازمان ملل در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سه سایت مریوان، ورامین و تورقوزآباد، نگرانی‌هایی در مورد نتیجه جلسه آتی شورای حکام بوجود آمده است.

در ماه آوریل تهران گفته بود اطلاعات لازم در مورد تاسیسات این سه مرکز ثبت نشده را در اختیار آژانس قرار داده و ابراز امیدواری کرده بود شبهات مطرح شده در مورد این سه مرکز حداکثر تا ماه ژوئن مرتفع شوند. در گزارش جدید آژانس تصریح شده که ایران درباره منشا اورانیوم ردیابی شده در این سه نقطه توضیحی نداده است. طبق این گزارش غنی سازی ایران ۱۸ برابر حد مجاز است.

آخرین باری که شورای حکام با صدور قطعنامه علیه ایران، پرونده این کشور را به شورای امنیت ارجاع کرد بیش از ۱۵ سال می گذرد.

همزمان با موضع وزارت خارجه ایران در مورد چرایی وقفه در مذاکرات از ۱۰ مارس، میخائیل اولیانوف در یک پست توئیتری گفته اروپا و تهران در زمان سفر انریکه مورا به تهران نرمش نشان دادند و اکنون نوبت واشنگتن است.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی وین در واکنش به گزارش آژانس هم پیش‌تر گفته بود این موضوع به تشدید گمانه زنی‌ها در آستانه نشست شورای حکام منجر خواهد شد. این درحالیست که مذاکره کننده ارشد ایران به نروژ سفر کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید