Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امیرعبداللهیان: اولویت ما در مذاکرات منافع مردم است؛ لیست تحریمی آمریکا و سپاه موضوعی فرعی است

حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان Copyright Fabrice COFFRINI / AFP
Copyright Fabrice COFFRINI / AFP
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران: در موضوع رابطه با آمریکا ملاک برای ما رفتار طرف آمریکایی است. آنها طی چهل سال گذشته شاخص های زیادی از بی اعتمادی را به نمایش گذاشته اند. برای هر گفتگویی باید حداقلی از اعتماد بین طرفین بوجود بیاید.»

آگهی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه که برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس حضور دارد، صبح پنج شنبه ۲۶ ماه مه در جلسه پرسش و پاسخ به سوالات فرید زکریا، خبرنگار و از مجریان مشهور شبکه سی ان ان آمریکا پاسخ داد.

تقلیل مطالبات به یک موضوع درست نیست

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا که قاعدتا مساله‌ای فرابرجامی است برای ایران در به نتیجه رسیدن مذاکرات حیاتی است، گفت: «اگر بخواهم صادقانه بگویم چه چیزی باعث مکث در مذاکرات شده درخواست‌ها و مطالبات اقتصادی ما در مسیر تجارت جهانی است و نباید مسئله را به یک موضوع تقلیل داد. در واقع موضوع قراردادشتن سپاه در لیست تروریستی آمریکا یک مسئله فرعی است که از طرف لابی اسرائیلی بزرگ‌نمایی شده است. اولویت برای ما منافع ملت ایران است و تمرکز بر موضوع دیگر رفتار و واکنش مناسبی نیست.»

امیرعبداللهیان برطرف کردن فشار حداکثری دوران ترامپ از سوی جوبایدن را اولویت تهران برشمرد. وزیر خارجه ایران گفت رئیس جمهور بایدن دقیقا می داند برای بازگشت به برجام چه باید بکند، مهمترین مسئله این است که تحریم‌های اقتصادی ایران به نحو موثر برداشته شود. ما پنجره دیپلماسی را باز گذاشته ایم و برای رسیدن به توافقی خوب، جدی و مصمم هستیم. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه گفت: «نمی‌شود به برجام برگشت ولی ایران از منافع اقتصادی محروم بماند و عوامل فشار حداکثری ترامپ باقی بماند.»

مخالفت با جنگ، طفره از محکوم کردن اقدام کرملین

آقای امیر عبداللهیان در پاسخ به سئوال دیگری در مورد وضعیت اوکراین اعلام کرد که سیاست تهران مخالفت با جنگ است و در این مدت با وزرای خارجه روسیه و اوکراین صحبت کرده و حتی برای میزبانی از مذاکرات بین آن ها اعلام آمادگی کرده است. با این حال وزیر خارجه ایران از پاسخ مستقیم به این سوال فرید زکریا که «بین مخالفت با جنگ و محکوم کردن اقدام کشوری که آغاز گر حمله بوده است تفاوت است»، طفره رفت و ریشه اصلی حمله روسیه را متوجه «اقدامات تحریک آمیز» آمریکا و ناتو دانست. وی در ادامه با تاکید بر اینکه تهران «استاندارد دوگانه» ندارد بر مخالفت با جنگ «چه در اوکراین چه در افغانستان و یا فلسطین» تاکید کرد.

روابط با عربستان و یمن: احتمال دیدارها در سطح وزیر

وزیر خارجه ایران در مورد رابطه با عربستان سعودی با تاکید بر پیشرفت در مذاکرات اخیر گفت ما: « درها را بازگذاشتیم که هر زمان ریاض مایل بود روابط طبیعی خود را از سر بگیرد، از آن استفاده کند.» آقای امیرعبدالهیان در ادامه از توافق با مقامات سعودی برای دیدار احتمالی در سطح وزرای خارجه در آینده نزدیک در یک کشور ثالث خبر داد.

در همین حال وزیر خارجه ایران بر نقش همه طرف های یمنی در آینده این کشور تاکید کرد. او گفت: « انصارالله و متحدان در یمن توانستند در مقابل جنگ بایستند. آتش‌بس باید استمرار یابد و محاصره یمن پایان یافته و همه طرف‌های یمنی دور یک میز بنشینند و درباره کشورشان تصمیم بگیرند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با بورل: طرف مقابل «رفتارهای دوگانه و متناقض» خود را کنار بگذارد

مذاکره‌کننده ارشد ایران راهی نروژ شد

داووس ۲۰۲۴؛ تقی رحمانی در پاسخ یورونیوز برنامه‌های تازه نرگس محمدی را تشریح کرد