امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با بورل: طرف مقابل «رفتارهای دوگانه و متناقض» خود را کنار بگذارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا   -  Copyright  AP Photo

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران روز شنبه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) در گفتگویی تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اقدام آمریکا در تصویب قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی را «غیرسازنده» و «شتابزده» خواند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، آقای امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی گفته است برای رسیدن به توافق، طرف مقابل باید «رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد».

وی افزوده است: «ما بعد از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس نشان دادیم که از حقوق ملت عقب‌نشینی نمی‌کنیم و اگر آمریکا بخواهد رفتار غیرسازنده خود را ادامه دهد، با پاسخ متناسب ما مواجه خواهد شد.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حدود ده روز پیش در ۱۸ خرداد، قطعنامه‌ای را با ۳۰ رای موافق علیه ایران به تصویب رساند که در آن از عدم همکاری تهران با این نهاد انتقاد شده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این تماس تلفنی نسبت به «از سرگیری سریع مذاکرات» ابراز امیدواری کرده است. جوزپ بورل پیشتر گفته بود که احتمال بازگشت به برجام و رسیدن به توافق کاهش یافته است.

هرچند به نظر می‌رسد گفتگو‌ها میان ایران و قدرت‌های جهانی به بن‌بست خورده است، با این حال اتحادیه اروپا همچنان امیدوار است با اقدامات میانجیگرانه خود بتواند به راه حلی برای پایان دادن به اختلافات میان ایران و آمریکا دست یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین از چند ماه پیش بدون اینکه هیچ کدام از طرف‌ها از شکست آن سخن بگویند، متوقف شده است. از اختلاف بر سر لغو تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران به عنوان مانع اصلی در راه دستیابی به توافق برای احیای برجام یاد می‌شود.