گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و سوئد؛ امیرعبداللهیان: حمید نوری آزاد شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزرای خارجه ایران و سوئد
وزرای خارجه ایران و سوئد   -  Copyright  آسوشیتدپرس

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد خواستار آزادی حمید نوری شد.

آخرین جلسه دادگاه حمید نوری، دادیار اسبق قوه‌قضاییه ایران در حالی امروز پس از ۹۲ جلسه در استکهلم برگزار شد که همزمان رسانه‌های ایران اعلام کردند اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی زندانی در ایران تا آخر اردیبهشت در دستور کار قرار گرفته است.

طبق گزارش رسانه‌های ایران حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با همتای سوئدی خود با اشاره به برگزاری دادگاه حمید نوری گفت: «جمهوری اسلامی ایران بازداشت و فرآیند دادگاه تبعه ایرانی، آقای حمید نوری، را غیرقانونی می‌داند و خواستار آزادی فوری او است.»

دادستانی سوئد در جلسه هفته پیش دادگاه این متهم به «جنایت علیه بشریت» و «قتل عمد» درخواست حبس ابد را مطرح کرد. حمید نوری به دست داشتن در کشتار و اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ متهم است. قرار است حکم اولیه دادگاه حمید نوری در تیر ماه صادر شود. 

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی امروز خود به گروه مجاهدین خلق اشاره کرد و گفت: «باعث تأسف است که یک گروهک تروریستی که سوابق جنایت‌های آن بر مردم ایران و حتی عراق در دوره رژیم بعث صدام واضح است، فضاسازی تصنعی این فرآیند در سوئد را در دست گرفته است.»

وی در عین حال خواستار توسعه مناسبات دو کشور ایران و سوئد در زمینه‌های گوناگون شد. موضوعی که حمید نوری امروز در آخرین دفاعیه خود در دادگاه سوئد بیان کرد و گفت: «رأیی که صادر می‌شود باید رأیی باشد که دشمنی یا کینه میان دو ملت ایران و سوئد را کم کند و از بین ببرد.»

پیش از این وزارت خارجه ایران سفیر سوئد در ایران را احضار و نسبت به بازداشت حمید نوری اعتراض کرده بود.

وزارت خارجه سوئد هنوز درباره این گفت‌وگوی تلفنی اطلاعیه‌ای صادر نکرده است و پیش بینی می‌شود موضوع اجرای احتمالی حکم اعدام احمدرضا جلالی از موارد مطرح شده از سوی خانم آن لینده در گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان باشد. 

از سوی دیگر وزیر امور خارجه سوئد بعد از ظهر امروز در توییتی از احتمال اجرای حکم اعدام آقای جلالی ابراز نگرانی کرد. وی تصریح کرد که «امروز خبر به شدت نگران‌کننده‌ای از احتمال اجرای حکم اعدام شهروند سوئدی، احمدرضا جلالی منتشر شد.» وی تاکید کرد که سوئد و اتحادیه اروپا صدور این حکم را محکوم کرده‌اند و خواستار آزادی آقای جلالی هستند.

وی با این حال گفته است که در تماس با ایران است و درخواست لغو حکم اعدام به نمایندگی‌های ایران اعلام شده است. 

همزمان با روز آخر دادگاه حمید نوری، خبرگزاری ایسنا به نقل از منابعی بدون ذکر نام گفته است که حکم اعدام احمدرضا جلالی تا آخر اردیبهشت ماه در ایران اجرا می‌شود.

احمدرضا جلالی، پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در سوئد سال ۲۰۱۶ میلادی در سفر به ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی از سوی ماموران امنیتی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل به اعدام محکوم شد.