مذاکره‌کننده ارشد ایران راهی نروژ شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
علی باقری کنی
علی باقری کنی   -  Copyright  AP Photo

مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که برای «پیشبرد موضوع لغو تحریم‌ها» راهی نروژ شده است.

علی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد در توییتی نوشت: «در ادامه رایزنی‌های اخیر منطقه‌ای و بین‌المللی، امروز عازم اسلو شدم. گفت‌وگوهای جدی و سازنده پیرامون موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در دستور کار این سفر است.»

وی افزود: «در کنار کوشش برای پیشبرد منافع ملی از جمله لغو تحریم‌های غیرقانونی، توسعه روابط ایران و نروژ نیز مورد تاکید ماست.»

ایران از بیش از یک سال پیش مذاکرات برای احیای برجام را در وین را از سر گرفته است. این گفتگوها به دنبال انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست‌جمهوری ایران به مدت چند ماه توقف شد. گفتگوهای وین در نهایت با هیات مذاکره‌کننده جدید ایران به سرپرستی علی باقری کنی که جانشین عباس عراقچی شده است ادامه پیدا کرد. با این حال این مذاکرات از چند ماه پیش بدون اینکه هیچ کدام از طرف‌ها از شکست آن سخن بگویند بار دیگر متوقف شده است. از اختلاف بر سر لغو تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران به عنوان مانع اصلی در راه دستیابی به توافق برای احیای برجام یاد می‌شود.

با این حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در پاسخ به سوال خبرنگار سی‌ان‌ان گفت: «اگر بخواهم صادقانه بگویم چه چیزی باعث مکث در مذاکرات شده درخواست‌ها و مطالبات اقتصادی ما در مسیر تجارت جهانی است و نباید مسئله را به یک موضوع تقلیل داد. در واقع موضوع قراردادشتن سپاه در لیست تروریستی آمریکا یک مسئله فرعی است که از طرف لابی اسرائیلی بزرگ‌نمایی شده است. اولویت برای ما منافع ملت ایران است و تمرکز بر موضوع دیگر رفتار و واکنش مناسبی نیست.»