گروسی: نشانه‌ای از عدم جدیت ایران در از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در عین حال تاکید کرد که این نهاد همچنان منتظر «توضیحات قانع‌کننده» ایران درباره برخی فعالیت‌های هسته‌ای تهران است.

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید نشانه‌ای مبنی بر اینکه ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای «جدیت» ندارد در دست نیست.  

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با این حال تاکید کرد که این نهاد همچنان منتظر «توضیحات قانع‌کننده» ایران درباره برخی فعالیت‌های هسته‌ای تهران است. 

ایران چند روز پیش از طرح «ابتکارات و پیشنهادهای خاصی» برای احیای برجام خبر داده بود. به گفته سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این طرح در جریان سفر اخیر انریکه مورا، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا به تهران با وی در میان گذاشته شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی تاکید کرده بود که تهران در انتظار «تصمیم سیاسی آمریکا» درباره این پیشنهادها است. 

ایران و آمریکا یک سال پیش مذاکرات غیرمستقیم با یکدیگر برای احیای برجام را در وین آغاز کردند. این گفتگوها به دنبال انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست‌جمهوری ایران به مدت چند ماه توقف شد. گفتگوهای وین در نهایت با هیات مذاکره‌کننده جدید ایران به سرپرستی علی باقری کنی که جانشین عباس عراقچی شده است از سر گرفته شد. 

با این حال این مذاکرات از چند ماه پیش بدون اینکه هیچ کدام از طرف‌ها از شکست آن سخن بگویند بار دیگر متوقف شده است. از اختلاف بر سر لغو تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران به عنوان مانع اصلی در راه دستیابی به توافق برای احیای برجام یاد می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکره‌کننده ارشد ایران راهی نروژ شد

مورا در تهران؛ آیا تلاش‌های اروپا، برجام را نجات خواهد داد؟

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد