از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه؛ اروپا: مذاکرات نهایی در وین است

پرچم های ایران و آمریکا
پرچم های ایران و آمریکا Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران و ایالات متحده آمریکا به نظر می‌رسد که آماده هستند تا مذاکرات غیرمستقیم خود را در روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن (۷ تیر) در قطر با هدف یافتن راهی برای نجات برجام آغاز کنند.

آگهی

ایران و ایالات متحده آمریکا آماده هستند تا مذاکرات غیرمستقیم خود را در روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن (۷ تیر) در قطر با هدف یافتن راهی برای نجات برجام آغاز کنند.

پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا در بروکسل گفت: «مذاکرات ایران و آمریکا امروز با میانجی‌گری انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا و مسئول نظارت بر مذاکرات هسته‌ای با حضور تیمش در دوحه آغاز می‌شود.»

وی تاکید کرد که «زمان واقعا به نفع ما نیست. بنابراین باید خیلی سریع حرکت کنیم.»

استانو گفت که مذاکرات دوحه «نخستین گام» است و ما منتظر دیدن نتایج هستیم و امیدواریم که همه کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای این امکان را داشته باشند که مذاکرات را خیلی سریع در وین از سر بگیرند.

رسانه‌های ایران عکسی از علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در لابی هتل با حمیدرضا دهقانی، سفیر ایران در دوحه را منتشر کردند. باقری کنی برای از سرگیری مذاکرات در دوحه قطر حضور دارد.

طبق گفته مقامات ایرانی، مذاکرات بر روی «رفع تحریم‌های آمریکا» علیه ایران متمرکز خواهد بود. 

راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، دوشنبه شب پیش از آغاز مذاکرات وارد قطر شد.

سفارت ایالات متحده آمریکا در قطر گفت که آقای مالی با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر دیدار کرده است اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرده است. سفارت آمریکا هدف از این دیدار را «تلاش‌های دیپلماتیک مشترک برای رسیدگی به مسائل مرتبط با ایران» عنوان کرده است.

وزارت خارجه قطر نیز در توئیتی اعلام کرد که دوحه از میزبانی مذاکرات غیر مستقیم بین ایران و ایالات متحده برای احیای برجام استقبال می‌کند. 

دور جدید مذاکرات در قطر که نسبت به سایر همسایگان عرب ایران روابط بهتری با تهران دارد و در چندین پرونده بین‌المللی میانجیگری کرده است برگزار می‌شود. 

مذاکرات هسته‌ای ایران در وین در تاریخ ۲۰ اسفند سال گذشته طبق آنچه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن را «به دلیل عوامل خارجی» توصیف کرد متوقف شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران جزئیات بیشتری را درباره از سرگیری مذاکرات هسته‌ای «طی روزهای آینده» اعلام کرد

یک مقام فرانسوی: رهبران گروه هفت در باره احیای مذاکرات برجام رایزنی می‌کنند

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»