Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک مقام فرانسوی: رهبران گروه هفت در باره احیای مذاکرات برجام رایزنی می‌کنند

رهبران هفت کشور صنعتی جهان در جریان نشست آلمان
رهبران هفت کشور صنعتی جهان در جریان نشست آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخشی از این گفتگوها یکشنبه شب در جریان ضیافت شام سران کشورهای ثروتمند جهان انجام می‌شود و بخش مفصل‌تر آن به صبح سه شنبه بین سران فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده موکول شده است.

آگهی

رهبران هفت کشور صنعتی جهان که در ایالت باواریای آلمان گردهم آمده‌اند در خصوص راه‌های احیای گفتگوها بر سر توافق هسته‌ای با ایران بحث و گفتگو می‌کنند.

یک مسئول بلند پایه در دفتر ریاست جمهوری فرانسه با اعلام این خبر به رویترز گفت که موضوع احیای مذاکرات برجام پس از دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقامات ارشد ایران در تهران در دستور کار گفتگوهای اعضای گروه هفت قرار گرفته است.

رهبران هفت کشور صنعتی جهان در حالی چشم‌انداز احیای مذاکرات برجام را مورد بررسی قرار خواهند داد که مقامات ایرانی پس از سفر جوزپ بورل به تهران از توافق بر سر شروع مجدد گفتگوهای هسته‌ای در وین خبر داده بودند.

وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در بحبوحه تلاش جوزپ بورل برای شکستن بن بست چند ماهه گفتگوهای هسته‌ای گفت: مذاکرات غیرمستقیم ایران با آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای وین به زودی از سر گرفته می شود.

مقام مطلع فرانسوی که رویترز به سخنان او در باره گفتگو میان رهبران گروه هفت بر سر چشم‌انداز مذاکرات برجام استناد کرده در ادامه یادآور شده است که بخشی از این گفتگوها یکشنبه شب در جریان ضیافت شام سران کشورهای ثروتمند جهان انجام می‌شود.

به گفته این مسئول دولت فرانسه که نامی از وی برده نشده است بخش مفصل‌تر گفتگوها صبح سه شنبه بین سران فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده انجام خواهد شد.

سه قدرت اروپایی یاد شده به همراه ایالات متحده، چین و روسیه طرف‌های توافقی هسته‌ای با ایران را تشکیل ‌می‌دهند که سال ۲۰۱۵ بنیان آن در وین نهاده شد اما سه سال بعد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا کشورش را به صورت یکجانبه از آن خارج کرد.

بر اساس این توافق که پس از کنار کشیدن ایالات متحده در معرض نابودی قرار گرفت ایران موافقت کرد که برنامه هسته‌ای خود را در ازای رهایی از تحریم‌های اقتصادی و دریافت امتیازهای تجاری محدود کند.

تلاش اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌ کننده مذاکرات در دعوت از وزرای کشورهای دخیل در توافقنامه هسته‌ای وین برای احیای مجدد این توافقنامه پس از یازده ماه گفتگوهای غیرمستقیم بین تهران و دولت جو بایدن می‌رفت که در ماه مارس به نتیجه برسد اما به دلیل وجود موانعی دوباره متوقف شد.

گفته می‌شود که مذاکرات از آن زمان به این سو به‌طور عمده به دلیل اصرار تهران مبنی بر حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا به بن‌بست خورده است.

منبع فرانسوی در انتها با یادآوری این نکته که «مذاکرات بین تیم‌های ما تشدید شده است» افزود که احیای توافق هسته‌ای وین در راستای منافع مرتبط با منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، امنیت منطقه و همچنین بررسی نقش این عوامل در مسئله قیمت‌های بالای نفت، بسیار مهم و حیاتی است.

گفتنی است که همزمان با انتشار این خبر که نشان از جدی بودن طرف‌های مذاکرات هسته‌ای وین برای به نتیجه رساندن گفتگوها دارد تحرکات دیپلماتیک دیگری برای بهبود شرایط و کاستن از تنش‌ها در منطقه طی روزهای گذشته آغاز شده است.

سفر نخست وزیر عراق به ایران برای ادامه رایزنی‌ها در مسیر نزدیک کردن تهران و ریاض و نیز سفر روز دوشنبه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به آنکارا از جمله این تحرکات است که پیش از سفر ماه ژوئیه جو بایدن به منطقه صورت می‌گیرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا: فکر نمی‌کنم که رهبر ایران به‌دنبال توافق باشد

درخواست رهبران گروه ۷ از ایران برای تغییر فوری رویکرد؛ تهران واکنش نشان داد

از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه؛ اروپا: مذاکرات نهایی در وین است