Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رئیس سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا: فکر نمی‌کنم که رهبر ایران به‌دنبال توافق باشد

ام‌آی۶ بریتانیا
ام‌آی۶ بریتانیا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان وزیر دفاع اسرائیل گفت:‌ «آیا ما باید در اولین فرصت وارد جنگ شویم؟ خیر. اما آیا باید آماده انجام یک عملیات نظامی برای جلوگیری از آن در صورت لزوم باشیم؟ پاسخ مثبت است. آیا ما برای آن آماده می‌شویم؟ بله می‌شویم.»

آگهی

ریچارد مور، رئیس سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا، ام‌آی۶ می‌گوید تردید دارد که علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران از بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حمایت کند. وی که در همایش امنیتی اسپن در کلرادوی آمریکا صحبت می‌کرد با این وجود احیای برجام و بازگشت به توافق هسته‌ای را بهترین راه‌حل ممکن برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران دانست.

رئیس سرویس اطلاعاتی بریتانیا در ادامه تاکید کرد که متقاعد نشده که چنین توافقی حاصل شود. آقای مور تصریح کرد: «فکر نمی‌کنم که رهبر ایران به‌دنبال حصول یک توافق باشد. ایرانی‌ها تمایلی برای پایان دادن به مذاکرات هم ندارند و می‌خواهند تا می‌شود آن را طولانی کنند.»

ریچارد مور که برای نخستین بار در یک همایش خارجی عمومی سخن می‌گفت با تاکید بر اینکه آمریکا و اروپایی‌ها موضع روشن و واحدی در مورد لزوم احیای برجام دارند گفت که توافق «قطعا گزینه روی میز» است. او ادعا کرد که البته چین و روسیه هم از این منظر مانع آن نخواهند شد ولی این ایران است که به‌زعم این مقام عالیرتبه اطلاعاتی بریتانیا اصلا به‌دنبال توافق نیست.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که مقامات ایرانی، به‌ویژه وزیرخارجه بارها بر آمادگی تهران در امضای یک «توافق خوب» تاکید کرده‌اند.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین با هماهنگی اتحادیه اروپا به‌دلایل متعدد به بن‌بست خورد و تلاش‌های ثانویه به‌ویژه مذاکراتی که اخیرا در قطر برگزار شد هم به بازشدن این گره کمکی نکرده است. گفته می‌شود که مخالفت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی یکی از دلایل عمده شکست مذاکرات تا این لحظه است.

بسیاری احیای برجام را لازمه گشایش اقتصادی و مالی ایران و تنها راه برون‌رفت ایران از بحران اقتصادی می‌دانند. این درحالیست که سفر اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به تهران و مواضع رهبر ایران در دیدار با وی این شائبه را تقویت کرده که تهران به دنبال نزدیکی بیشتر با کرملین و فاصله گرفتن بیشتر از غرب است. رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به‌تازگی تصریح کرده که ایران باید بین برجام و روسیه، یکی را انتخاب کند.

این درحالیست که علاوه بر برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، اسرائیل را باید یکی از مخالفان جدی برجام دانست. بنی گانتز، وزیر دفاع این کشور با تاکید بر اینکه کشورش به هر قیمتی از دستیابی تهران به بمب اتمی جلوگیری خواهد کرد در همایش اسپن ادعا کرد که ایران بدون درنظر گرفتن موضوع هسته‌ای هم همواره مشغول «اقدامات زیان‌بار» بوده است. وزیر دفاع اسرائیل در ادامه گفت: «آیا ما باید در اولین فرصت وارد جنگ شویم؟ خیر. اما آیا باید آماده انجام یک عملیات نظامی برای جلوگیری از آن در صورت لزوم باشیم؟ پاسخ مثبت است. آیا ما برای آن آماده می‌شویم؟ بله می‌شویم.»

این در حالیست که ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا گفت که زمان مورد نیاز تهران برای ساخت بمب اتمی به سطح «چند هفته» کاهش پیدا کرده است در حالیکه در زمان امضای برجام، ایران دست‌کم یک‌ سال با رسیدن به بمب اتم فاصله داشت. رئیس سازمان اطلاعات مرکزی در ادامه گفت: «طبق اطلاعات جمع‌آوری شده برآورد ما این است که ایرانی‌ها فعالیت‌های نظامی (هسته‌ای) که تا قبل از سال ۲۰۰۴ به‌دنبال آن بودند را از سرنگرفته‌اند هر چند روندی نگران‌کننده را ادامه داده‌اند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین مناظره ۲ گزینه جانشینی بوریس جانسون با محوریت مسائل اقتصادی برگزار شد

یک مقام فرانسوی: رهبران گروه هفت در باره احیای مذاکرات برجام رایزنی می‌کنند

تحقیقات جمهوری‌خواهان؛ رابرت مالی احتمالا واکنش‌های آمریکا در قبال اعتراضات ایران را افشا کرده است