Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به یورونیوز: سفر بورل از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیتر استانو سخنگوی جوزپ بورل می‌گوید، سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گامی مثبت در جهت اجرای کامل توافق هسته‌ای برجام است.

آگهی

جوزپ بورل که قرار است جمعه شب برای نخستین بار در دولت ابراهیم رئيسی به ایران سفر کند، می‌گوید تنها راه بازگشت به اجرای کامل برجام، دیپلماسی است. 

آقای بورل در حساب توییتری خود با اشاره به اینکه کشورهای مختلف باید با توجه به دیپلماسی در جهت اجرای کامل توافق و همچنین معکوس‌کردن روند تنش‌های فعلی گام بردارند، نوشت: «به عنوان هماهنگ‌کننده برجام برای دیدار با حسین امیرعبداللهیان همتای خود و دیگر مقام‌های ایرانی به تهران سفر می‌کنم.» 

بورل در حالی راهی تهران است که شب گذشته در بروکسل به همراه معاون خود، انریکه مورا با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرده بود. 

حسین امیرعبداللهیان هم روز گذشته در نشست خبری با سرگئی لاوروف تاکید کرده بود که گفتگوهایی میان او و باقری با جوزپ بورل و انریکه مورا بر سر از سر گیری گفتگوهای هسته‌ای شکل گرفته است. وزیر امور خارجه ایران همچنین تاکید کرده در صورتی که قرار باشد همه طرف‌ها به برجام برگردند باید روند به گونه‌ای باشد که روسیه هم نفع خود را ببرد.

البته امیرعبداللهیان جزئيات بیشتری در این خصوص ارائه نداده و مشخص نیست منظور او از «نفع روسیه» دقیقا چه بوده است اما همزمان با آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین بسیاری از دیپلمات‌های غربی، کارشکنی‌های روسیه را دلیل ایجاد تاخیر و تعلیق در روند گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی معرفی کرده بوند. 

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا هم در بیانیه‌ای ضمن تایید سفر بورل به تهران نوشت: «جوزپ بورل به عنوان بخشی از تلاش‌های جاری برای احیای بازگرداندن برجام به اجرای کامل آن در سفری دو روزه به تهران می‌رود.» 

همچنین پیتر استانو، سخنگوی بورل در گفتگو با یورونیوز فارسی با اشاره به اینکه این سفر از مدت‌ها پیش برنامه ریزی شده بود، گفت: «همزمانی انجام سفر و اعلام آن نباید باعث شود تا این سفر تحت عنوان «سفر ناگهانی» تعبیر شود. این برنامه از مدت‌ها قبل هماهنگ شده بود و اساسا سفرهای رسمی نماینده عالی سیاست خارجه اروپا به برنامه‌ریزی‌های زیادی نیاز دارد و باید هماهنگی‌های لازم در این خصوص با تمام طرفین صورت گیرد.» 

آقای استانو همچنین با «مثبت» خواندن حضور بورل در تهران و ادامه تلاش‌ها برای احیای کامل برجام، گفت: «هدف این سفر ایفای نقش سازنده اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام است و ما در مجموع امیدواریم که نهایتا به توافقی جامع و موفق در این خصوص دست یابیم.» 

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص چشم‌انداز پیش‌روی مذاکرات اظهار داشت: «نمی‌توانیم بگوییم که حصول توافق در شرف وقوع است یا خیر اما می‌توانیم اینگونه بگوییم که ما یا یک توافق جامع و کامل خواهیم داشت یا همه چیز به بن‌بست می‌رسد.» 

حضور بورل در تهران سومین سفر مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا از زمان توقف مذاکرات هسته‌ای در ماه مارس به ایران به شمار می‌رود. در دو سفر قبلی، انریکه مورا، نتوانسته بود در گفتگو با مقام‌های ایرانی به دست‌آورد چندانی برسد و بن‌بست‌های ایجاد شده در مسیر مذاکرات هسته‌ای همچنان بر سر جای خود باقی است. 

بیش از سه ماه از آخرین دور گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین می‌گذرد و طرفین در ماه مارس اعلام کردند دیگر موضوعی برای گفتگو باقی نمانده و تنها تصمیم‌گیری‌های طرفین باقی مانده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه سپاه پاسداران به گره مذاکرات احیای برجام تبدیل شده است؟

اتحادیه اروپا تحریم‌های ایران به دلیل حمایت از روسیه در جنگ اوکراین را یک سال دیگر تمدید کرد

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست