تلاش‌ها برای احیای برجام؛ بورل ساعاتی دیگر به تهران سفر می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا   -  کپی رایت  AP Photo

هرچند مذاکرات رسمی برای احیای برجام چند ماهی است که در وین متوقف شده اما طرفین حاضر در این گفتگوها همچنان به صورت غیر رسمی به تلاش‌های خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ادامه می‌دهند. 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران صبح جمعه، ۲۴ ژوئن اعلام کرد که جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امشب برای دیدار با وزیر خارجه ایران و برخی دیگر از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، وارد تهران خواهد شد. 

به گفته سخنگوی وزارت خارجه در این سفر که در چارچوب رایزنی‌های جاری میان ایران و اتحادیه اروپایی انجام می شود در خصوص مناسبات دوجانبه، برخی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

این سفر در حالی انجام می‌شود که شب گذشته بورل، انریکه مورا و راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با یکدیگر در بروکسل دیدار و گفتگو کرده بودند. انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنجشنبه شب ۲۳ ژوئن، با انتشار عکسی در حساب توییتری خود از دیدار سه جانبه او، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داد. 

مورا در توضیح این عکس نوشته است: «شام در بروکسل با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رابرت مالی. گفت‌وگوی عمیقی درباره برجام و چشم‌اندازهای منطقه‌ای در خاورمیانه در سطح وسیع‌تر داشتیم.» 

دیپلمات اسپانیایی همچنین در ادامه افزوده است که مالی در این گفتگو بر عزم راسخ ایالات متحده برای بازگشت به توافق هسته‌ای تاکید کرده است. 

این تصویر در حالی منتشر می‌شود که پنجشنبه ظهر، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران با سرگئي لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، یعنی یکی دیگر از کشورهای عضو برجام در تهران دیدار و گفتگو کرده بود. آقای امیر عبداللهیان، همچنین در نشست خبری،  پس از ملاقات با همتای روس خود،، تاکید کرد که تلاش‌ها برای احیای برجام از سوی همه طرفین، حتی از سوی آمریکا ادامه دارد. او همچنین با اشاره به اینکه ساعاتی قبل او و علی باقری گفتگوهایی با جوزپ بورل و انریکه مورا داشته‌اند، ابراز امیدواری کرده بود که قطار مذاکرات هسته‌ای پس از توقفی که به نظر او ضروری بوده است، بار دیگر حرکت خود را آغاز کند. 

پس از چندین ماه توقف در روند مذاکرات هسته‌ای، صدرو قطعنامه شورای حکام علیه ایران و انتقاد از عدم همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشارها را بر برنامه هسته‌ای ایران شدت بخشیده است. همچنین نگرانی‌ها در خصوص احتمال افزایش روند تقابلی میان ایران و آژانس چشم‌انداز احیای برجام را افزایش داده است. 

علی واعظ، رئيس بخش ایران گروه بین‌المللی بحران هم با بازنشر توییت انریکه مورا در صفحه توییتر خود نوشت: «آمریکایی‌ها با اروپایی‌هایی مذاکره کردند که هر دو با مذاکره کننده ارشد ایرانی و همچنین وزیر امور خارجه ایران گفتگو کرده بودند.» واعظ که سابقه همکاری با راب مالی را نیز داشته است همچنین در ادامه به ملاقات امیرعبداللهیان با لاوروف و همچنین گفتگوهای مقام‌های ایرانی با مقام‌های چینی و عمانی اشاره کرده است. 

حالا به نظر می‌رسد پس از تعلیق چند ماهه، بار دیگر روند گفتگوهای هسته‌ای در حال آغاز دوباره است و طرفین به تلاش‌های خود برای شروع مجدد مذاکراتی که احتمالا بتواند تکلیف پرونده هسته‌ای ایران را روشن کند، شدت بخشیده‌اند.