Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جمع‌آوری ۶.۴ میلیارد یورو برای آوارگان سوریه؛ ۹۰ درصد سوری‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند

اردوگاه پناهجویان سوری در شمال ادلیب نوامبر ۲۰۲۱
اردوگاه پناهجویان سوری در شمال ادلیب نوامبر ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در کنفرانس «حمایت از آینده سوریه و منطقه» که بدون حضور روسیه برگزار شد، نمایندگان ۵۵ کشور برای کمک به نیازمندان سوری داخل و خارج از این کشور که تعدادشان نسبت به سال گذشته بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر افزایش داشته،در بروکسل گردهم آمدند. ۴.۸ میلیارد یورو این کمک‌ها از سوی اتحادیه اروپا خواهد بود.

آگهی

ششمین کنفرانس «حمایت از آینده سوریه و منطقه» روز سه‌شنبه ۱۰ مه به همت اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد. در این گردهمایی در مجموع ۶.۴ میلیارد یورو از سوی جامعه بین‌الملل برای کمک به شهروندان سوریه و کشورهایی که در منطقه پذیرای پناهجویان و آوارگان سوری هستند اختصاص یافت. در این میان سهم اتحادیه اروپا بیش از ۴.۸ میلیارد یورو بود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمایت از مردم سوریه را یک وظیفه اخلاقی در برابر یک فاجعه انسانی بی‌سابقه در منطقه دانست.

بیش از ۹۰ درصد ساکنان سوریه در فقر زندگی می‌کنند و تنها وابستگان رژیم بشار اسد هستند که وضعیت به‌سامانی دارند. طبق آمارها ۶۰ درصد سوری‌های ساکن  کشور با معضل گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند و بسیاری اوقات نمی‌دانند فردا چیزی برای خوردن خواهند داشت یا نه. از هر ۲ کودک سوری ۱ کودک به‌مدرسه نمی رود و در معرض کار اجباری، ازدواج اجباری یا حتی تبدیل شدن به کودک‌سرباز قرار دارد.

بیش از ۱۱ سال جنگ داخلی در سوریه وضعیت بغرنجی را نه تنها در داخل سوریه که در منطقه رقم زده است. به باور جیر اُ پدرسون، فرستاده ویژه سازمان ملل شهروندان سوریه تاکنون هیچگاه تا این حد به کمک محتاج نبوده اند. او خطاب به نمایندگان حاضر در این نشست گفت:‌ «آوارگی مردم از خانه و کاشانه خود همچنان ادامه دارد و سوری‌های اندکی به کشورشان بازگشته‌اند. بحران اقتصادی، خشونت و خطرات دائمی تشدید شده‌اند و به‌نوعی یک بن‌بست نظامی به‌وجود آمده است. تراژدی آنجاست که سوری‌ها تاکنون این‌چنین به کمک و حمایت شما نیازمند نبوده‌اند.»

این نماینده عالی سازمان ملل در ادامه با یادآوری این نکته که او و نمایندگان پیشین سال‌ها است که بر لزوم آتش‌بس در سطح ملی و یافتن یک راه‌ حل سیاسی تاکید کرده‌اند، گفت: «یک راه‌حل سیاسی که پاسخگوی مطالبات مشروع ملت سوریه باشد و به حاکمیت، یکپارچگی، استقلال و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارد...اما بگذارید صادقانه بگویم ما با چنین راه‌حل سیاسی‌ای فاصله زیادی داریم.»

در مجموع ۵۵ کشور در این کنفرانس مشارکت داشتند. این در حالی‌است که برخی فعالان حقوق بشری می‌گویند وعده‌ کمک‌های جدید در حالی مطرح می‌شود که بخشی از کمک‌های وعده داده شده سال گذشته هنوز در اختیار ملت سوریه قرار نگرفته یا توزیع مناسبی نداشته‌اند. سوسن ابو زین‌الدین، نماینده سازمان گروه منابع سوریه Syria Resource Group در این باره گفت:‌ «کمک‌ها شرایط را بهتر کرده یا حداقل به بهتر شدن جنبه‌های مختلفی کمک کرده اما همزمان وضعیت خطرناکی را هم رقم زده است. در عمل شاهد بوده‌ایم که کمک‌های توزیع شده به نقض حقوق بشر و تشدید شکاف‌های موجود انجامیده و به نحوی از انحا در تامین مالی این منازعه به کار گرفته شده و در میدان عمل از این کمک ها سواستفاده شده است.»

کمک‌ها شرایط را بهتر کرده یا حداقل به بهتر شدن جنبه‌های مختلفی کمک کرده است اما همزمان وضعیت خطرناکی را هم رقم زده است. در عمل شاهد بوده‌ایم که کمک‌های توزیع شده به نقض حقوق بشر و تشدید شکاف های موجود انجامیده و به نحوی از انحا در تامین مالی این منازعه به کار گرفته شده و در میدان عمل از این کمک ها سواستفاده شده است.»
سوسن ابوزین‌الدین

روسیه که از سال ۲۰۱۵ حضور نظامی پررنگی در سوریه و در حمایت از رژیم بشار اسد داشته است به این کنفرانس دعوت نشده بود. مقامات اتحادیه اروپا می گویند با توجه به جنگ اوکراین، مسکو نمی تواند نقش «معمار صلح» در سوریه را برعهده داشته باشد. آوارگان تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین طی روزها و هفته‌های اخیر در کانون توجهات بین‌المللی بوده‌اند.

دفتر هماهنگی سازمان ملل در امور بشر دوستانه (OCHA) در مورد بحران سوریه می‌گوید نزدیک ۲۶.۵ میلیون انسان به کمک‌های بشردوستانه محتاجند و از میان ۱۴.۶ میلیون در داخل سوریه بسر می‌برند. آمارها نشان می‌دهد که نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود یک‌ میلیون و دویست هزار نفر بر تعداد نیازمندان سوری افزوده شده است. طبق همین آمارها حدود ۱۲ میلیون نفر هم در منطقه به کمک نیاز دارند که ۵.۶ میلیون نفر آن‌ها را پناهجویان سوری تشکیل می‌دهند.

سازمان ملل می‌گوید برای مرتفع کردن نیازهای اولیه ملت سوریه و کشورهای پذیرای پناهجویان این کشور در منطقه، دست‌کم به ۱۰.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ نیاز است که ۴.۴ میلیارد آن در داخل سوریه و ۶.۱ میلیارد آن برای حمایت از پناهجویان سوری مقیم کشورهای اطراف در نظر گرفته شده است. تا این تاریخ تنها ۸ تا ۱۱ درصد این بودجه تامین شده است.

**به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهیه و توزیع بیش از ۲ هزار ساندویچ به مناسبت روز حقوق بشر در بوداپست

پناهجویان سوری با اجرای سنت فولکلور «عراضه» در اردن کسب درآمد می‌کنند

جنگ روسیه با اوکراین چگونه معادلات در سوریه را بین تهران، تل‌آویو، مسکو و آنکارا رقم می‌زند؟