Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جوخه تیرباران به جای صندلی الکتریکی؛ چرا شیوه اعدام زندانی آمریکایی تغییر کرده است؟

اعدام با صندلی الکتریکی در آمریکا
اعدام با صندلی الکتریکی در آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  آسوشیتدپرس
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که وکلای ریچارد برنارد مور، زندانی محبوس در زندان ایالت کارولینای جنوبی، در تلاش هستند حکم اعدام او را بار دیگر به تعویق بیاندازند روز ۲۹ آوریل می‌تواند به عنوان یکی از نادرترین روزها در تاریخ قضائی معاصر آمریکا به ثبت برسد.

آگهی

در حالی که وکلای ریچارد برنارد مور، زندانی محبوس در زندان ایالت کارولینای جنوبی، در تلاش هستند حکم اعدام او را بار دیگر به تعویق بیاندازند روز ۲۹ آوریل می‌تواند به عنوان یکی از نادرترین روزها در تاریخ قضائی معاصر آمریکا به ثبت برسد.

آقای مور که به خاطر قتلی در ۲۳ سال پیش، به اعدام محکوم شده از میان روش‌های مرگ، تیرباران را انتخاب کرده است. این گزینه انتخابی تنها در تعداد انگشت‌شماری از ایالت‌های آمریکا استفاده می‌شود و برای بیش از یک دهه می‌شود که در خاک آمریکا به اجرا درنیامده است.

کارولینای جنوبی از سال گذشته گزینه جوخه تیرباران را ایجاد کرد و به زندانیان محکوم این امکان را داد که بین این روش و صندلی الکتریکی یکی را انتخاب کنند. دلیل ایجاد روش تازه این است که شرکت‌های داروسازی از ارائه داروهای تزریقی کشنده به مسئولین ایالتی سر باز می‌زنند.

مور ۵۷ ساله گفته است که قصد خاصی برای انتخاب تیرباران نداشته و تنها به این خاطر که از مرگ با صندلی الکتریکی هراس داشته این روش را انتخاب کرده است. همزمان وکلای مدافع ریچارد مور هر دو روش اعدام را با استناد به ممنوعیت «مجازات بی‌رحمانه و غیرمعمول» در قانون اساسی آمریکا به چالش کشیده‌اند.

اما این حکم چرا صادر شده و چگونه تیرباران به عنوان وسیله اجرای اعدام معین شده است؟

چرا ریچارد برنار مور به اعدام محکوم شد؟

حکم از سوی دادگاه به اتهام قتل یک کارمند فروشگاه در سال ۱۹۹۹ صادر شده است. دادستانان می‌گویند آقای مور که قصد دزدی از فروشگاه برای تامین پول اعتیاد خود به کوکائین را داشته است با کارمند فروشگاه که مسلح بوده درگیر می‌شود که در این حین اسلحه را گرفته و از آن برای شلیک استفاده کرده است.

به گفته سازمان غیرانتفاعی اطلاعات مجازات اعدام، مستقر در واشنگتن، از سال ۱۹۷۶ بدین سو تنها سه مورد اعدام در ایالات متحده توسط جوخه تیرباران انجام شده است.

در صورت اعدام آقای مور وی اولین قربانی چنین مجازاتی، پس از اعدام رونی لی گاردنر در سال ۲۰۱۰ توسط یک جوخه آتش پنج نفره در ایالت یوتا، خواهد بود.

چرا تیرباران؟

ایالت کارولینای جنوبی زمانی یکی از شلوغ‌ترین اتاق‌های مرگ در آمریکا را داشت با این حال از سال ۲۰۱۱ قادر به اجرای هیچ گونه اعدامی نبوده است. دلیل این امر این است که مقامات ایالتی نمی‌توانند داروهای کشنده را تهیه کنند. زندانیان محکوم، طبق قانون بین تزریق و برق‌گرفتگی حق انتخاب دارند و درنتیجه انتخاب روش اولی در اصل باعث می‌شد که دولت نتواند حکم را اجرا کند.

سرانجام پس از مدت‌ها بحث برای راه جایگزین، سال گذشته قانونگذاران ایالتی روش جوخه تیرباران را به روش‌های اعدام اضافه کردند. با امضای این قانون توسط هنری مک مستر، فرماندار جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی در ماه مه گذشته، کارولینای جنوبی به چهارمین ایالتی در آمریکا تبدیل شده است که اجازه استفاده از جوخه تیرباران را می‌دهد.

اعدام چگونه انجام می‌شود؟

از زمان تصویب این لایحه، مقامات قضایی کارولینای جنوبی یکی از اتاق‌های مرگ موجود خود در کلمبیا را، جایی که بیش از ۳۰ سال است اعدام با تزریق کشنده و صندلی الکتریکی انجام می‌شد، بازسازی کرده‌اند تا مناسب جوخه تیراندازی شود.

در این بازسازی که بیش از ۵۳ هزار دلار از بودجه ایالتی هزینه برده است، شیشه‌های ضد‌گلوله بین اتاق مرگ و شاهدان نصب شده‌اند و همچنین یک صندلی فلزی که زندانی به آن بسته می‌شود نیز کار گذاشته شده است. همچنین درون دیوار آجری اتاقک یک شکاف ایجاد شده است تا از طریق آن سه تیرانداز سلاح‌های مجهز به فشنگ جنگی خود را از آن داخل کنند.

مسئولان مرکز گفته‌اند صندلی الکتریکی را نمی‌توانند از اتاق جدا کنند در نتیجه صندلی جدا و پوشانده خواهد شد.

پس از اعطای فرصتی برای اظهارات نهایی یا وصیت محکوم، زندانی به صندلی بسته می‌شود و یک کلاه روی سر او قرار می‌گیرد. یکی از اعضای تیم اجرای اعدام، «نقطه هدف کوچکی» را روی قلب زندانی قرار می‌دهد و پس از اینکه سرپرست دستور اعدام را خواند، مامور اجرای حکم فرمان آتش را صادر خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

چه کسی می‌تواند در محل اجرای حکم حضور داشته باشد؟

در اتاق اجرای حکم اعدام علاوه بر مقامات ایالتی، سه شاهد رسانه‌ای و همچنین سه شاهد از خانواده قربانی می‌توانند حضور داشته باشند.

قانون ایالتی همچنین به زندانیان اجازه برخورداری از کشیش مذهبی و وکیل حقوقی را نیز می‌دهد.

پس از اعدام چه اتفاقی می‌افتد؟

طبق قانونی که برای تمامی اعدام‌های کارولینای جنوبی صادق است یک پزشک، محکوم را معاینه کرده و گواهی فوت را صادر می‌کند. یک عکس منتشر شده توسط مقامات حوزه اجرای احکام نشان می‌دهد یک ورق فلزی در زیر صندلی و همچنین یک ورق فلزی مستطیل شکل دقیقاً در پشت آن قرار گرفته ات تا گلوله‌های به خطا رفته یا کمانه‌کرده احتمالی را دفع کند.

بلافاصله پس از اجرای حکم، جسد زندانی دور از چشم شاهدان از اتاق خارج می شود و قبل از تحویل به خانواده محکوم، توسط اداره پزشکی قانونی ریچلند برای کالبد شکافی منتقل می‌شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا احتمال دارد بار دیگر اعدام با جوخه‌ تیرباران به آمریکا برگردد؟

نخستین حکم اعدام یک زن تراجنسیتی در آمریکا به اجرا درآمد

آمریکا؛ فرد مسلحی که ۱۰ نفر را در حمله «نژادپرستانه» کشت، تحت نظر بوده است