Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخستین حکم اعدام یک زن تراجنسیتی در آمریکا به اجرا درآمد

امبر مک لافلین، زن تراجنسیتی آمریکایی که به جرم قتل شریک سابق زندگی‌اش اعدام شد
امبر مک لافلین، زن تراجنسیتی آمریکایی که به جرم قتل شریک سابق زندگی‌اش اعدام شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امبر مک لافلین سال ۲۰۰۳ پیش از تغییر جنسیت به جرم قتل دوست دختر سابقش به زندان افتاده بود.

آگهی

نخستین مجازات مرگ یک زن تراجنسیتی روز سه‌شنبه ۳ ژانویه در آمریکا به اجرا درآمد و وی که به قتل دوست دختر سابقش محکوم شده بود در زندان اعدام شد.

امبر مک لافلین، زن ۴۹ ساله آمریکایی بدین ترتیب نخستین فردی است که در سال ۲۰۲۳ میلادی در ایالات متحده اعدام می‌شود.

به گزارش رسانه‌های محلی، این شهروند زن آمریکایی پیش از به اجرا درآمدن مجازات مرگ از طریق تزریق آمپول سمی در ندامتگاه محل حبس خود واقع در ایالت میسوری در دالان مرگ بند مردان نگهداری شده بود.

امبر مک لافلین سال ۲۰۰۳ پیش از تغییر جنسیت و به جرم قتل دوست دختر سابقش به زندان افتاده بود؛ وی در حومه سنت لوئیس، شهری بزرگ از ایالت میسوری زندگی می‌کرد و پس از محکومیت به قتل به زندانی در این ایالت منتقل شد.

به گزارش فرانس پرس امبر مک لافلین تحمل جدایی از دوست دخترش را نداشت و مدام او مورد آزار و اذیت قرار می‌داد به نحوی که وی مجبور شده بود درخواست اقدامات محافظتی کند.

اما روز حادثه، خانم مک لافلین با چاقوی آشپزخانه بیرون محل کار دوست دخترش کمین کرد و وی را به دام انداخت. به نوشته رسانه‌های محلی، وی ابتدا به دوست دختر سابقش تجاوز کرد و سپس او را با ضربات چاقو به قتل رساند و جسدش را در محلی نزدیک رودخانه میسی سی پی رها کرد.

دادگاه محاکمه امبر لافلین سال ۲۰۰۶ برپا شد و هیئت منصفه وی را به دلیل انجام قتل مجرم معرفی کرد. اعضای هیئت منصفه اما در خصوص صدور حکم اعدام برای وی دچار اختلاف شدند تا اینکه با رای یک قاضی این حکم در نهایت مورد تایید قرار گرفت.

میسوری و ایندیانا تنها ایالت‌هایی هستند که به قضات خود اجازه صدور احکام اعدام را در نبود اتفاق آرا میان اعضای هیئت منصفه صادر کنند.

وکلای امبر مک لافلین با طرح این اختیار ویژه که تنها در دو ایالت یاد شده قابل اجرا است از مایک پارسون، فرماندار جمهوری خواه ایالت میسوری خواسته بدند که حکم اعدام را به مجازات حبس ابد تبدیل کند.

در گزرش فرانس‌پرس آمده است که مایک پارسون از زمان انتخابش به عنوان فرماندار ایالت میسوری تاکنون هیچ یک از درخواست‌های عفو مطالبه شده از را نپذیرفته است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری دادگاه مظنون بمب‌گذاری لاکربی در آمریکا پس از ۳۴ سال؛ دادستانی به دنبال مجازات اعدام نیست

جوخه تیرباران به جای صندلی الکتریکی؛ چرا شیوه اعدام زندانی آمریکایی تغییر کرده است؟

نهمین اعدام فدرال سال ۲۰۲۰ در آمریکا؛ تلاش‌های کارداشیان و کنشگران بی‌ثمر بود