نظرسنجی: دو سوم آمریکایی‌ها از مجازات اعدام حمایت می‌کنند

Protesters against the death penalty gather in Terre Haute, Ind., Monday, July 13, 2020
Protesters against the death penalty gather in Terre Haute, Ind., Monday, July 13, 2020 Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظرسنجی موسسه بریتانیایی «یوگاو» نشان می‌دهد که بیشتر رهبران مذهبی آمریکا از مجازات اعدام برای جرایم خطرناک دفاع می‌کنند.

آگهی

نظرسنجی موسسه بریتانیایی «یوگاو» YouGov از شهروندان ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که ۶۵ درصد شهروندان آمریکا، یعنی حدود دو سوم آنان از مجازات اعدام برای «جرایم خیلی خطرناک» حمایت می‌کنند.

این نظرسنجی در حالی انجام شده است که روز سه‌شنبه نخستین حکم فدرال اعدام پس از نزدیک به دو دهه در ایالات متحده آمریکا به اجرا درآمد. در روزهای پیش از اجرای این حکم، حساسیت‌ها درباره اجرای حکم فدرال اعدام پس از ۱۷ سال در ایالات متحده افزایش یافته بود.

«دانیل لویس لی» ۴۷ ساله، نژادپرست سفیدی بود که در سال ۱۹۹۹ به دلیل قتل یک زوج و فرزندشان در سال ۱۹۹۶ به اعدام محکوم شده بود با این حال اجرای حکم تا تاکنون به تعویق افتاده بود. ایالات متحده آمریکا تنها کشور غربی است که هنوز مجازات اعدام در آن اجرا می‌شود.

نظرسنجی موسسه بریتانیایی از بیش از ۴۳‌ هزار شهروند آمریکایی نشان می‌دهد که تنها ۲۸ درصد مخالف حکم اعدام هستند.

نکته جالب این نظرسنجی این است که به موازات افزایش نگرش سختگیرانه افراد به زندان و زندانیان، موافقت با مجازات اعدام نیز افزایش می‌یابد.

بر این اساس دو سوم (۶۶ درصد) کسانی که گفته‌اند زندان باید «بطور اخص» روی «بازآموزی و توانبخشی» زندانیان تمرکز کند، با مجازات اعدام مخالف بوده‌اند. آمریکایی‌هایی که گفته‌اند که زندان باید «بیشتر» روی «بازآموزی و توانبخشی» تمرکز کند تا تأدیب زندانیان، (۵۲ درصد) موافق مجازات اعدام بوده‌اند.

حدود ۷۵ درصد آمریکایی‌هایی که گفته‌اند زندان باید بطور برابر روی «تأدیب» و «بازآموزی و توانبخشی» زندانیان تمرکز کنند با مجازات اعدام موافقت نشان داده‌اند.

بر اساس گزینه دیگر این نظرسنجی، ۸۹ درصد کسانی که گفته‌اند زندان باید بیشتر روی «تأدیب» زندانیان تمرکز کند تا «بازآموزی و توانبخشی»، از مجازات اعدام پشتیبانی کرده‌اند. همچنین ۹۰ درصد کسانی که گفته‌اند زندان باید «بطور اخص» روی «تأدیب» زندانیان تمرکز کند، با مجازات اعدام موافق بوده‌اند.

روز سه‌شنبه، هزار نفر از رهبران مذهبی در ایالات متحده در نامه‌ای سرگشاده به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، از وی خواستند که برنامه زمانبندی‌ اعدام‌های فدرال را متوقف کند.

با این حال نظرسنجی موسسه بریتانیایی «یوگاو» نشان می‌دهد که بیشتر رهبران مذهبی آمریکا از مجازات اعدام برای جرایم خطرناک دفاع می‌کنند.

مورمون‌ها با ۷۵ درصد، پروتستان‌ها با ۷۴ درصد، کاتولیک‌ها با ۷۱ درصد، آمریکایی‌های ارتدوکس یونانی و شرقی با ۶۴ درصد، مسلمانان با ۵۸ درصد، یهودی‌ها با ۵۷ درصد، بودایی‌ها با ۵۲ درصد و آگنوستیک‌ها (لاادری‌گر یا نمی‌دانم‌گرا) با ۵۰ درصد از مجازات اعدام دفاع می‌کنند. بر اساس این نظرسنجی اکثریت آتئیست‌ها (خداناباوران) با حدود ۵۸ درصد با مجازات اعدام مخالفت کرده‌اند.

از نظر ایدئولوژی سیاسی، این نظرسنجی نشان می‌دهد که محافظه‌کاران با ۸۴ درصد و میانه‌روها با ۶۹ درصد از مجازات اعدام دفاع کرده‌اند. با این حال لیبرال‌ها به دو گروه تقریبا مساوی تقسیم شده‌اند به شکلی که ۴۶ درصد موافق حکم اعدام و ۴۸ درصد مخالف آن هستند.

بیشتر آمریکایی‌هایی (حدود ۶۲درصد) که خود را به عنوان «خیلی لیبرال» تعریف کرده‌اند با مجازات اعدام مخالف بوده‌اند.

موسسه بریتانیایی «یوگوو» این نظرسنجی را در مدت یک سال بین ژوئیه ۲۰۱۹ تا ژوئیه ۲۰۲۰ انجام داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیرباران یا صندلی الکتریکی؛ مرد محکوم به اعدام در آمریکا مجبور به گزینش شد

سیرالئون مجازات اعدام را از قانون خود حذف کرد

نارضایتی جهانی از آمریکا در دوران ترامپ؛ آلمان محبوب‌ترین کشور قدرتمند شد