سیرالئون مجازات اعدام را از قانون خود حذف کرد

سیرالئون
سیرالئون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیو روز جمعه اعدام را مجازاتی «غیرانسانی» خواند و گفت: «ما امروز به عنوان یک ملت، وحشت گذشته‌های خشن را از خود دور کردیم. ما امروز اعتقادمان به قداست حیات را ثابت کردیم.»

آگهی

جولیوس مادا بیو، رئیس جمهوری سیرالئون روز جمعه ۸ اکتبر (۱۶ مهر) لایحه لغو مجازات اعدام را امضا کرد و به این ترتیب اعدام رسماً از قانون این کشور حذف شد.

این اقدام تاریخی پس از آن صورت گرفت که قانونگذاران سیرالئون در ماه ژوئیه به پایان مجازات اعدام در این کشور غرب آفریقا رأی دادند و مجازات حبس ابد یا دست کم ۳۰ سال زندان را جایگزین آن کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بیو روز جمعه اعدام را مجازاتی «غیرانسانی» خواند و گفت: «ما امروز به عنوان یک ملت، وحشت گذشته‌های خشن را از خود دور کردیم. ما امروز اعتقادمان به قداست حیات را ثابت کردیم.»

سیرالئون که پس از چند دهه جنگ داخلی اکنون روی ریل التیام و بازسازی افتاده، تا کنون به دلیل لغو نکردن قانون مجازات اعدام بارها مورد انتقاد گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته بود. دولت فری‌تاون در ماه مه، یعنی پیش از آن که مجلس سیرالئون لایحه لغو اعدام را به تصویب برساند، اعلام کرد که در چهارچوب سیاست حمایت از حقوق بشر قصد دارد این مجازات را لغو کند.

آخرین مورد اعدام در سیرالئون مربوط به ۲۴ افسر نظامی است که در سال ۱۹۹۸ به دلیل دست داشتن در کودتای یک سال پیش از آن به مرگ متهم شدند و حکم آنان اجرا گردید. از آن زمان به بعد اگر هم حکم اعدامی صادر می‌شد به مجازات‌های جایگزین دیگری تغییر می‌یافت.

سیرالئون، مستعمره پیشین بریتانیا در غرب آفریقا که حدود ۸ میلیون نفر جمعیت دارد با آن که دارای معادن الماس است، یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

جنگ داخلی در سیرالئون که از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۲ ادامه داشت و نیز همه‌گیری ابولا از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، آسیب فراوانی به اقتصاد این کشور وارد کرد و آن را به آستانه نابودی کشاند.

چین، ایران، عربستان، مصر، عراق و آمریکا دارای بیشترین آمار اعدام در جهان هستند. بیش از ۱۴۰ کشور جهان نیز یا مجازات اعدام را لفو کرده یا در ۱۰ سال اخیر کسی را اعدام نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظرسنجی: دو سوم آمریکایی‌ها از مجازات اعدام حمایت می‌کنند

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: چین، ایران و عربستان بالاترین شمار مجازات اعدام را دارند

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است