گزارش سالانه عفو بین‌الملل: چین، ایران و عربستان بالاترین شمار مجازات اعدام را دارند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Virus Outbreak Execution Drugs
Virus Outbreak Execution Drugs   -  Copyright  Sue Ogrocki/Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارش سالانه اعدام در جهان از کاهش ۵ درصدی اجرای سنگین‌ترین مجازات خبر داد.

بنابراین گزارش که بامداد سه‌شنبه اجازه انتشار یافت، چین با شمار نامعلوم اعدام‌ها، همچنان بالاترین شمار اجرای این مجازات را در جهان دارد. با توجه به اینکه موارد اعدام در این کشور جزو اسرار دولتی به شمار می‌رود، سازمان عفو بین‌الملل به ذکر «هزاران مورد» درباره آمار اجرای این مجازات در پرجمعیت‌ترین کشور جهان بسنده می‌کند.

به جز چین، در سال ۲۰۱۹ در سایر نقاط جهان ۶۵۷ مورد اجرای مجازات اعدام ثبت شده است. چهار کشور ایران، عراق، عربستان سعودی و مصر مسئول ۸۶ درصد این شمار از اعدامیان در جهان هستند.

ایران با اعدام دست‌کم ۲۵۱ محکوم در سال ۲۰۱۹، دو مورد کمتر از سال پیش از آن این مجازات را اجرا کرده است. تغییر اساسی در آمار صدور و اجرای حکم اعدام در جمهوری اسلامی ایران در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ و پس از تغییر بخشی از قانون مبارزه با مواد مخدر در این کشور روی داد. در آن سال شمار مجازات اعدام از ۵۰۷ نفر به ۲۵۳ نفر کاهش یافت.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که اعدام (عمدتا قصاص) کودکان مجرم در ایران همچنان ادامه دارد و همواره انتقادهای گسترده سازمان‌های بین‌المللی را بر می‌انگیزد.

کارشناسان سازمان عفو بین‌الملل با مقایسه آمار اعدام در عراق در دو سال اخیر می‌گویند شمار اجرای حکم معدومان در این کشور تقریبا دو برابر شده است. عراق در سال ۲۰۱۸ پنجاه و دو نفر و در سال ۲۰۱۹، یکصد نفر را اعدام کرده است.

عربستان سعودی با اجرای ۱۸۴ مجازات اعدام در سال ۲۰۱۹، در تاریخ کشور رکورد زده است. پادشاهی سعودی در سال ۲۰۱۸ ۱۴۹ نفر را اعدام کرده بود.

از سوی دیگر، بنا بر همین گزارش افغانستان، تایوان و تایلند در سال ۲۰۱۹ بر خلاف سال پیش از آن، موردی از اجرای مجازات اعدام نداشته اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید