موافقت مجلس ایران با لغو مجازات اعدام برای برخی از مجرمان مواد مخدر

موافقت مجلس ایران با لغو مجازات اعدام برای برخی از مجرمان مواد مخدر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس ایران دیروز یکشنبه طرحی متمم را به تصویب رساند که به موجب آن حکم اعدام برخی مجرمان تحت شرایطی خاص می‌تواند به حبس و جزای نقدی تبدیل شود.

این متمم که به قانون مبارزه با مواد مخدر(با ۴۵ ماده و مصوبه سال ۶۷ خورشیدی) اضافه می‌شود دیروز یکشنبه با رای موافق ۱۳۵ نماینده در برابر ۲۲ رای مخالف و ۷ رای ممتنع به تصویب رسید.

به موجب این متمم، مجازات اعدام دسته‌ای از مجرمان مواد مخدر به حبس و جزای نقدی کاهش می‌یابد که از سلاح استفاده نکرده، رهبری باندهای مواد مخدر را بر عهده نداشته باشند و محارب شناخته نشوند. به موجب متمم تازه، وزن مواد مخدر تولیدی یا توزیعی بعنوان یکی از شرایط صدور حکم اعدام از ۳۰ گرم مشتقات شیمیایی چون هروئین، کوکائین و امفتامین به دو کیلوگرم و برای مواد مخدر طبیعی نظیر تریاک و ماریجوانا از پنج به پنجاه کیلوگرم افزایش می‌یابد.

براساس این متمم مجازات اعدام همچنان مشمول این افراد خواهد بود: سردستگان گروه‌های قاچاق، قاچاقچیان مسلح و کسانی که از افراد زیر ۱۸ ساله برای این مقاصد استفاده کرده‌اند و یا مباشر جرم یا شرکای جرم که در حین ارتکاب جرم سلاح کشیده با به قصد مقابله با ماموران سلام گرم بهمراه داشته‌اند، و نیز کسانی که قبلا در ارتباط با محکومیت دیگری مجازات اعدام یا بیش از ۱۵ سال حبس گرفته‌اند.

این طرح متمم در صورتی که به تصویب شورای نگهبان برسد اجرایی خواهد شد.

طی شش ماه نخست سال جاری میلادی در ایران برای نزدیک به ۲۴۰ متهم حکم اعدام صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران یک نفر را به اتهام ارتباط با «موساد» و انجام حمله پهپادی در اصفهان اعدام کرد

ایران چهار نفر را به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» اعدام کرد

واکنش‌ها به اعدام محمد قبادلو؛ وکیل پرونده از قوه قضائیه برای مناظره علنی دعوت کرد