Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موافقت مجلس ایران با لغو مجازات اعدام برای برخی از مجرمان مواد مخدر

موافقت مجلس ایران با لغو مجازات اعدام برای برخی از مجرمان مواد مخدر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس ایران دیروز یکشنبه طرحی متمم را به تصویب رساند که به موجب آن حکم اعدام برخی مجرمان تحت شرایطی خاص می‌تواند به حبس و جزای نقدی تبدیل شود.

این متمم که به قانون مبارزه با مواد مخدر(با ۴۵ ماده و مصوبه سال ۶۷ خورشیدی) اضافه می‌شود دیروز یکشنبه با رای موافق ۱۳۵ نماینده در برابر ۲۲ رای مخالف و ۷ رای ممتنع به تصویب رسید.

به موجب این متمم، مجازات اعدام دسته‌ای از مجرمان مواد مخدر به حبس و جزای نقدی کاهش می‌یابد که از سلاح استفاده نکرده، رهبری باندهای مواد مخدر را بر عهده نداشته باشند و محارب شناخته نشوند. به موجب متمم تازه، وزن مواد مخدر تولیدی یا توزیعی بعنوان یکی از شرایط صدور حکم اعدام از ۳۰ گرم مشتقات شیمیایی چون هروئین، کوکائین و امفتامین به دو کیلوگرم و برای مواد مخدر طبیعی نظیر تریاک و ماریجوانا از پنج به پنجاه کیلوگرم افزایش می‌یابد.

براساس این متمم مجازات اعدام همچنان مشمول این افراد خواهد بود: سردستگان گروه‌های قاچاق، قاچاقچیان مسلح و کسانی که از افراد زیر ۱۸ ساله برای این مقاصد استفاده کرده‌اند و یا مباشر جرم یا شرکای جرم که در حین ارتکاب جرم سلاح کشیده با به قصد مقابله با ماموران سلام گرم بهمراه داشته‌اند، و نیز کسانی که قبلا در ارتباط با محکومیت دیگری مجازات اعدام یا بیش از ۱۵ سال حبس گرفته‌اند.

این طرح متمم در صورتی که به تصویب شورای نگهبان برسد اجرایی خواهد شد.

طی شش ماه نخست سال جاری میلادی در ایران برای نزدیک به ۲۴۰ متهم حکم اعدام صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند