تیرباران یا صندلی الکتریکی؛ مرد محکوم به اعدام در آمریکا مجبور به گزینش شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
صندلی الکتریکی در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا
صندلی الکتریکی در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

اجرای مجازات اعدام در ایالات متحده آمریکا طی سال‌های گذشته رو به کاهش بوده اما در دستور کار قرار گرفتن اجرای چند حکم اعدام باعث شده است تا بار دیگر مجازات سلب حیات در این کشور در کانون توجه‌ها قرار گیرد.

مقامات ایالت کارولینای جنوبی اخیرا در یکی از این پرونده‌ها یک زندانی محکوم به اعدام را مجبور کردند تا نحوه اجرای این حکم را از بین اعدام با صندلی الکتریکی یا تیرباران انتخاب کند. این مرد سیاهپوست و ۵۷ ساله به نام ریچارد مور قرار است روز ۲۹ آوریل به دلیل قتل در هنگام سرقت در سال ۱۹۹۹ اعدام شود. او تیرباران را به اعدام با صندلی الکتریکی ترجیح داده است.

مسئولان ایالت کارولینای جنوبی به دنبال خودداری شرکت‌های دارویی از تحویل مواد مورد نیاز برای تزریق دوزی کشنده از دارو مجبور شده‌اند تا این روش را برای اجرای حکم اعدام کنار بگذارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وکلای مدافع ریچارد مور هر دو روش اعدام را با استناد به ممنوعیت «مجازات بی‌رحمانه و غیرمعمول» در قانون اساسی آمریکا به چالش کشیده‌اند.

ریچارد مور اولین فردی خواهد بود که طی بیش از یک دهه اخیر در کارولینای جنوبی اعدام می‌شود. با این حال پرونده او تنها پرونده‌ای نیست که این روزها در زمینه مجازات اعدام در آمریکا مورد توجه قرار گرفته است.

مقامات ایالت تگزاس قصد دارند حکم اعدام یک مرد ۷۸ ساله و بیمار را به دلیل قتلی که سه دهه پیش روی داده است اجرا کنند. آنها همچنین در نظر دارند پرونده یک زن محکوم به اعدام را که شبهاتی جدی در مورد گناهکار بودن وی وجود دارد به دایره اجرای احکام بفرستند. این زن مادر ۱۴ فرزند است.