قوه قضائیه ایران توقف اجرای حکم اعدام ۳ محکوم حوادث آبان را تکذیب کرد

قوه قضائیه ایران توقف اجرای حکم اعدام ۳ محکوم حوادث آبان را تکذیب کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فارس گزارش داده بود که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران دستور اعاده دادرسی برای این سه محکوم را صادر کرده است.

آگهی

مرکز رسانه قوه قضائیه ایران روز چهارشنبه گزارش خبرگزاری فارس مبنی بر توقف اجرای حکم اعدام سه نفر از شرکت کنندگان در اعتراض‌های آبان ماه سال گذشته را تکذیب کرد.

ساعاتی پیش، خبرگزاری فارس گزارش داده بود که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه دستور اعاده دادرسی برای این سه محکوم را صادر کرده است. در این گزارش آمده بود که این دستور با استناد به ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری صادر شده است.

ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری ایران به رئیس قوه قضائیه اجازه می دهد تا در صورتی که رأی قطعی صادره در هر یک از مراجع قضائی را «خلاف شرع بین» تشخیص دهد دستور اعاده دادرسی را صادر کند. پرونده هایی که دستور اعاده دادرسی برای آنها صادر می شود به دیوان عالی کشور ارسال می شود تا بنا به تشخیص رئیس قوه قضائیه در یکی از شعبه های این دیوان مورد رسیدگی قرار گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی شعبه خاص دیوان عالی کشور در این حالت رای قبلی را نقض می کند و به پرونده از نظر شکلی و ماهوی مجددا رسیدگی می کند.

با این حال مرکز رسانه قوه قضائیه ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: «در پی انتشار خبری در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر صدور دستور اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه، مرکز رسانه قوه قضائیه ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد همچنانکه روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری اعلام کرد "ممکن است در فرایند قانونی اجرای احکام، دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعمال ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توأم با تغییر کند"».

مرکز رسانه قوه قضائیه اعاده دادرسی را «منوط به درخواست وکیل» محکومان دانسته است. این در حالی است که مصطفی نیلی، وکیل این سه نفر در صفحه توئیتر خود نوشته است: «برای اجرای حکم بایستی تشریفات قانونی طی شود که هنوز اقدامی برای آن انجام نشده است و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی نظیر اعاده دادرسی و ماده ۴۷۷ تقاضای توقف اجرای حکم و نقض رای را خواهیم داشت.»

به گفته وی پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی به دایره اجرای احکام فرستاده شده است.

در روزها و به ویژه ساعات گذشته بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در ایران با استفاده از هشتگ «اعدام نکنید» خواستار جلوگیری از اجرای حکم صادره برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شدند.

شماری از چهره های هنری، سیاسی و ورزشی ایران از کارزار اعتراض به حکم اعدام این سه شهروند حمایت کرده بودند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران پیش از این گفته بود که دیوان عالی کشور حکم اعدام این سه نفر را تائید کرده است. سازمان‌های عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر به حکم صادر شده برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی اعتراض کرده بودند.

اعتراض‌های آبان ماه سال گذشته در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین یکی از جدی‌ترین ناآرامی‌های ایران در دهه‌های اخیر بود. در بسیاری از مناطق ایران این اعتراض‌ها با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد. سازمان عفو بین الملل تعداد افرادی را که در جریان این اعتراض‌های چند روزه کشته شدند ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان در عین حال اعلام کرد که شمار قربانیان احتمالا بیش از این تعداد است.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز چند هفته پس از این اعتراض‌ها در گزارشی شمار کشته شدگان را «حدود ۱۵۰۰ نفر» اعلام کرده بود. مقامات ایران ضمن رد آمارهای اعلام شده ماه‌ها از ارائه آمار قربانیان خودداری کردند. در نهایت عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران اواسط خرداد امسال تعداد کشته شدگان اعتراض‌های سال گذشته را «بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر» اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش ماه پس از اعتراض‌های آبان؛ عفو بین‌الملل خواستار تحقیق درباره کشتن معترضان در ایران شد

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد