دیوان عالی آمریکا راه را برای از سرگیری اعدام‌ها پس از ۱۷ سال باز کرد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از اعلام تصمیم دیوان عالی، دادگاه تجدید نظر فدرال در واشنگتن درخواست دولت ترامپ برای مداخله در این پرونده را رد کرده بود. دولت آمریکا از دستگاه قضایی خواسته بود که اعدام‌ها سر موعد انجام شوند.

آگهی

دیوان عالی آمریکا حکم تعلیق اعدام یک زندانی به تصمیم قاضی دادگاه فدرال در مرحله بدوی را لغو کرد.

با این تصمیم که در نخستین ساعات روز سه شنبه ۱۴ ژوئیه (۲۴ تیر) اعلام شد، اکنون راه برای از سرگیری اعدام‌ها در آمریکا پس از ۱۷ سال باز شده است، اما هنوز معلوم نیست حکم نخستین اعدامی چه زمانی اجرا می‌شود.

محکومی که اعدام او به تعویق افتاده، مردی ۴۷ ساله به نام «دانیل لویس لی» است که قرار بود روز دوشنبه از ساعت ۴ بعد از ظهر در زندان شهر تره‌هوت (تر اوت) در ایالت ایندیانا با تزریق میزان کشنده‌ای از داروی پنتوباربیتال اعدام شود.

تا کنون قرار بود در ماه جاری میلادی و اوایل ماه آتی دست کم ۴ نفر محکوم در نقاط مختلف آمریکا اعدام شوند. به جز لی که اجرای حکم او فعلا متوقف شده، اعدام «وسلی ایرا پورکی» برای روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر)، داستین لی هونکن جمعه ۱۷ ژوئیه (۲۷ تیر) و کیت دوین نلسون ۲۸ اوت (۷ شهریور) برنامه‌ریزی شده است. این تعداد اعدام برابر شمار کل اعدامیان در سطح فدرال آمریکا در ۴۵ سال اخیر است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

دانیل لویس لی نژادپرست سفیدپوستی است که در سال ۱۹۹۹ به دلیل قتل یک زوج و فرزند ۸ ساله‌شان در سال ۱۹۹۶ به اعدام محکوم شد.

پیش از اعلام تصمیم دیوان عالی، دادگاه تجدید نظر فدرال در واشنگتن درخواست دولت ترامپ برای مداخله در این پرونده را رد کرده بود. دولت آمریکا از دستگاه قضایی خواسته بود که اعدام‌ها سر موعد انجام شوند.

تعلیق اجرای اعدام دانیل لویس لی پس از آن صورت گرفته بود که برخی از اعضای خانواده قربانیان گفتند به دلیل شرایط کرونا حاضر به پذیرفتن خطر جابجایی برای شرکت در مراسم اعدام نیستند. آنها همچنین گفته‌اند با اجرای حکم در مکانی کوچک و با حضور افراد زیاد بدون رعایت مسايل بهداشتی دوران کرونا مخالفند.

تانیا چاتكان، قاضی منطقه‌ای آمریكا که حکم تعلیق اعدام را صادر کرده بود، گفته است كه هنوز ایرادات قانونی در این پرونده وجود دارد که باید حل شود. وی گفت زندانیان شواهدی ارائه داده‌اند که نشان می‌دهد استفاده از پنتوباربیتال برای اجرای اعدام‌ها بر خلاف تصریح قانون، درد شدیدی برای محکوم به همراه دارد.

اصرار دستگاه قضایی آمریکا به اجرای اعدام‌ها در دوران اوج شیوع کرونا در این کشور اعتراض‌هایی را در میان طرفداران حقوق مدنی آمریکا برانگیخته است. منتقدین این اعدام‌ها می‌گویند که دولت در حال ایجاد فوریت‌های غیر ضروری برای بهره‌برداری‌های سیاسی است.

گروهی از مخالفان مجازات اعدام از روز دوشنبه در شهر تره‌هوت تجمع کردند. آبراهام بنوویتز، سازمان دهنده این تظاهرات پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «هم ‌اکنون اعدام‌ها را متوقف کنید!»

با وجود آن که اعدام‌ها در سطح فدرال آمریکا از سال ۲۰۰۳ در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما متوقف شده، اما اجرای حکم اعدام در سطح ایالتی متوقف نشده و به ویژه چند ایالت آمریکا ادامه داشته است. دولت ترامپ خواستار از سرگیری اعدام‌ها در سطح فدرال است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن یک قاضی زن سیاه‌پوست را نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا کرد

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد