Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دولت فدرال آمریکا اجرای حکم اعدام را پس از دو دهه از سر می‌گیرد

تصویری از اعتراض مخالفان اجرای حکم اعدام در ایالات متحده
تصویری از اعتراض مخالفان اجرای حکم اعدام در ایالات متحده Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«وزارت دادگستری حاکمیت قانون را اقامه می‌کند، و ما این را به قربانیان و خانوادهٔ آنها مدیونیم که حکم نظام قضایی خود را (در مورد محکومان) به اجرا درآوریم.»

آگهی

دولت فدرال ایالات متحده پس از سالها دستور اجرای حکم اعدام پنج تن را صادر کرد. ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر از ادارهٔ زندان‌های این کشور خواست در تطابق و به‌روزرسانی پروتکل اعدام‌ها، برنامه اعدام پنج تن زندانی محکوم به مرگ را به اجرا بگذارند.

این زندانیان همه مرتکب قتل شده و برخی از آنان شکنجه کردن قربانیان یا تجاوز به آنها را نیز در پروندهٔ خود دارند.

دادستان کل آمریکا اعلام کرد: «وزارت دادگستری حاکمیت قانون را اقامه می‌کند، و ما این را به قربانیان و خانوادهٔ آنها مدیونیم که حکم نظام قضایی خود را (در مورد محکومان) به اجرا درآوریم.»

مجازات اعدام گرچه همچنان در ۲۹ ایالت آمریکا قانونی است اما احکام اعدامی که از سوی دولت فدرال این کشور اجرا شده باشد در ۱۶ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و شمار اعدام‌های ایالتی نیز در سالهای گذشته به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چنین حرکتی یک چرخش دراماتیک در رویهٔ نظام قضایی فدرال آمریکا به شمار می‌رود، و این درحالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور پیشتر خواستار «بازگرداندن مجازات اعدام» شده بود. و جف سشنز، داستان کل پیشین ایالات متحده نیز تلاش کرد تا احکام اعدام فدرال از نو به اجرا دربیایند.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین اعلام کرد در انجام این اعدام‌ها برخلاف گذشته به جای سه تزریق مرگبار تنها یک ماده مرگبار به محکوم تزریق می‌شود.

بحث بر سر مجازات اعدام سالهاست در ایالات متحده ادامه دارد و در حالیکه شماری از موافقان این مجازات مدعی‌اند که اجرای آن قدرت بازدارندگی دارد و سبب کاهش جرائم می‌شود و همچنین با اعدام مجرمان، عدالت در حق قربانیان یا خانوادهٔ آنها اجرا می‌شود.

از سوی دیگر مخالفان می‌گویند دربارهٔ محکومان به اعدام نابرابری نژادی در کار است و همچنین اعتقاد به بازدارندگی اعدام را نادرست می‌شمارند و همچنین هزینه‌های این کار را نیز زیاد می‌دانند. در حال حاضر در زندان‌های ایالات متحده، حدود ۲۶۰۰ محکوم به اعدام حضور دارد.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونیسف اعدام ۵ نوجوان در دو هفته اخیر در ایران و عربستان را محکوم کرد

طرح جنجالی در مجلس تگزاس برای «اعدام» مرتکبان سقط جنین

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد