Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیرخارجه چین در سفری «غیرمنتظره» به کابل با مقام‌های طالبان دیدار کرد

وزرای امور خارجه چین و دولت طالبان در افغانستان
وزرای امور خارجه چین و دولت طالبان در افغانستان Copyright وزارت امور خارجه افغانستان
Copyright وزارت امور خارجه افغانستان
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه به کابل، پایتخت افغانستان سفر و با مقام‌های دولت طالبان دیدار کرد. این نخستین سفر یک مقام عالی‌رتبه قدرت‌های جهانی به کابل از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان به شمار می‌رود.

آگهی

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه به کابل، پایتخت افغانستان سفر و با مقام‌های دولت طالبان دیدار کرد. این نخستین سفر یک مقام عالی‌رتبه قدرت‌های جهانی به کابل از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان به شمار می‌رود.

وزارت امور خارجه افغانستان درباره دیدار وزرای خارجه این دو کشور نوشت: «دو طرف در قصر ستوری وزارت امور خارجه ملاقات نمودند و روی موضوعات سیاسی، اقتصادی و ترانزیتی، دهلیز هوایی، صادرات میوهٔ خشک، بورسیه‌های تحصیلی، صدور ویزه/ویزا، ‏آغاز کار در بخش معادن، نقش افغانستان در دهلیز اقتصادی BRI (ابتکار کمربند و جاده/ طرح زمینی و دریایی احیای راه ابریشم) و سایر موضوعات مهم بحث و گفت‌وگو نمودند.»

این سفر تنها یک روز پس از تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان و محکومیت داخلی و جهانی آن انجام شد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفته بود «عدم بازگشایی فوری مدارس دخترانه به آرزوی طالبان برای بهبود روابط با جهان آسیب می‌زند.» تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان در افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

به گزارش وبسایت وزارت امور خارجه افغانستان «آقای وانگ یی سفرش به کابل را در راستای تقویت روابط همه‌جانبه خواند و افزود که طوری که افغانستان و چین برخوردار از روابط تاریخی اند، خواستار گسترش بیشتر [روابط] و تقویت آن هستند.»

به گزارش همین منبع ‏آقای وانگ یی ضمن مخالفت با تحریم‌های جهانی علیه دولت طالبان گفت: «پالیسی/سیاست جمهوری خلق چین این است که در امور داخلی افغانستان مداخله نکند و نه ازاین طریق منافع خود را تأمین کند.»

آقای وانگ یی «تغییرات مثبت» و امنیت موجود در نتیجه روی کار‏آمدن حکومت جدید را ستود و در‌ کنار کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌‌ای انجام‌شده با افغانستان، بر ادامه کمک‌ها در آینده تاکید کرد.

به نظر می‌رسد سفر وزیر امور خارجه چین به افغانستان، راه را برای مشروعیت بین‌المللی امارت اسلامی باز می‌کند.

وی برگزاری نشست وزرای خارجهٔ کشورهای همسایهٔ افغانستان را که در هفته روان/جاری در چین‌ برگزار‌ خواهد شد، مهم دانست و از اشتراک/ حضور آقای متقی درین نشست ‏اظهار خرسندی نمود.

آقای متقی سفر ویژهٔ آقای وانگ یی را ستود و آن را پیامی مثبت برای افغان‌ها و جهانیان خواند. وزیر امور خارجه حکومت طالبان از کمک‌ها و حمایت چین استقبال نمود و به‌خاطر حادثهٔ سقوط هواپیما در چین اظهار همدردی نمود.

آقای متقی افزود که امنیت موجود در نتیجهٔ روی کار آمدن حکومت جدید زمینه‌ ‏را‌ برای سرمایه گذرای خارجی، به شمول چین، فراهم نموده تا از این طریق در کنار تامین منافع آن‌ها، با افغان‌ها در عرصه رشد و ثبات اقتصادی همکاری صورت گیرد و در این زمینه، حکومت جدید از آن حمایت کامل خواهد نمود.

‏آقای متقی گفت: ثبات در افغانستان به نفع منطقه و جهان است و ما به این هدف نایل شده شده‌ایم و این مسوولیت جهانیان است تا این ثبات را با تقویت عرصه‌های سیاسی و اقتصادی تحکیم کند. وی همچنان گفت که خرسندم از اینکه روابط ما با چین روزتاروز تقویت پیدا می‌کند.

چین با وجود ابراز آمادگی در زمان حکومت جمهوری اسلامی افغانستان برای بهره‌برداری از معادن این کشور، به‌دلیل موانع امنیتی پروژه‌های استخراج را اجرایی نکرده بود. به نظر می‌رسد پایان جنگ و بازگشت آرامش به افغانستان و به‌ویژه سرکوب شاخه خراسان داعش، امکان بهره‌برداری جمهوری خلق چین و امارت اسلامی از معادن افغانستان را به دو طرف می‌دهد. ارزش معادن لیتیوم افغانستان میلیاردها دلار برآورد می‌شود.

وزیر خارجه چین همچنین با ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان دیدار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان استفاده از پرچم سه رنگ ملی افغانستان را ممنوع کرد

طالبان: نوروز در افغانستان دیگر تعطیل رسمی نیست

محدودیت‌های جدید طالبان؛ اتباع افغانستان برای سفر خارجی چه مدارکی باید نشان بدهند؟