طالبان: نوروز در افغانستان دیگر تعطیل رسمی نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
طالبان اعلام کرد که مراسم نوروز را برگزار نمی‌کند
طالبان اعلام کرد که مراسم نوروز را برگزار نمی‌کند   -  کپی رایت  AP Photo

گزارش‌ها از افغانستان در حالی حکایت از شور و شوق نسبی شهروندان افغان برای برگزاری جشن‌های نوروز دارند که مقام‌های طالبان با لغو تعطیلی روز اول سال شمسی، اعلام کرده‌اند که این حکومت مراسم نوروز را برگزار نمی‌کند.

طالبان هم‌زمان با فرارسیدن نوروز ۱۴۰۱ اعلام کرده است که اگرچه این حکومت مراسم نوروز را برگزار نمی‌کند اما جلوی شهروندان افغان را که می‌خواهند این روز را جشن بگیرند، نمی‌گیرد.

مقام‌های حکومت طالبان همچنین اعلام کردند که در هفته جاری هیچ تعطیلی رسمی برای شروع سال جدید شمسی وجود نخواهد داشت.

تا پیش از تسلط طالبان بر افغانستان در تابستان سال ۲۰۲۱، نخستین روز سال شمسی در این کشور تعطیل رسمی بود.

عبدالاحد عماد، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته است که تعطیلی نوروز با قوانین اسلامی مطابقت ندارد. با این حال او بر این نظر است که جشن‌های خصوصی که توسط شهروندان برگزار می‌شوند، مجاز خواهند بود.

اگرچه با روی کار آمدن طالبان در افغانستان در سال ۲۰۲۱، شهروندان افغانستان با فقر و بیکاری مواجه هستند اما مراسم نوروز در میان آن‌ها از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است.

برخی گزارش‌ها از افغانستان حکایت از آن دارد که روز دوشنبه اول فروردین ماه ۱۴۰۱ برخی از شهروندان افغانستان با شرکت در مراسم سنتی- مذهبی «جهنده علی»، این روز را با حضور نیروهای نظامی طالبان جشن گرفتند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال حکومت طالبان اعلام کرد که تمام کارمندان دولتی و دانشجویان باید روز اول فروردین در محل‌های کار خود و مراکز آموزشی حاضر باشند.

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که برگزاری جشن نوروز در افغانستان به یک عمل سیاسی تبدیل شده است که به بالارفتن انگیزه مقاومت در میان افغان‌ها در برابر طالبان کمک می‌کند.