Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

حق تحصیل دختران در افغانستان؛ از تظاهرات در کابل تا زمزمه‌های مثبت تغییر در تصمیم طالبان

کپی‌رایت
کپی‌رایت Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از زنان افغانستان با شعار «مکاتب را باز کنید»، «آموزش حق ماست» و «تحریم تحریم»، روز شنبه در کابل، پایتخت افغانستان به خیابان آمدند.

آگهی

گروهی از زنان افغانستان با شعار «مکاتب را باز کنید»، «آموزش حق ماست» و «تحریم تحریم»، روز شنبه در کابل، پایتخت افغانستان به خیابان آمدند تا به تصمیم طالبان برای تعطیلی مدارس راهنمایی و دبیرستان دختران تنها چند ساعت پس از اعلام بازگشایی مدارس اعتراض کنند.

لیلا بسیم از شرکت کنندگان در این تظاهرات به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «طالبان باید مکاتب دخترانه را باز کنند زیرا زنان نیمی از پیکره جامعه هستند، طالبان نمی‌توانند به زنان افغانستان ظلم کنند.»

مونس مبارز، یکی از شرکت کنندگان در این تظاهرات نیز می‌گوید:‌ «ما امروز اینجا جمع شده‌ایم تا این درد مشترک را فریاد بزنیم و اجازه ندهیم که یک نسل از حق تعلیم، تحصیل و سواد محروم بماند. هیچ توجیه قانونی، شرعی و منطقی وجود ندارد که نشان دهد زنان افغانستان باید از حضور در بخش آموزش یا زیرساخت‌های سیاسی و اجتماعی جامعه حذف شوند.»

«پیامبر گفته آموزش حق شماست و طالبان ما را از آن منع می‌کند»

AFP
یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات امروز کابلAFP

نیوشا از دیگر معترضان حاضر در این تجمع می‌افزاید: « در سخنان پیامبر ما آمده است که همه از حق آموزش برخوردارند اما طالبان این حق را از ما گرفته اند. آموزش حق ماست.»

در همین حال یکی از حاضران در این تظاهرات روی کاغذی که بالای سرش گرفته نوشته «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ» به این معنا که «بخوان به نام پروردگارت كه آفريد». حاضران در این تظاهرات با چنین پلاکاردهایی می‌خواهند به طالبان بگویند که در قرآن نیز تاکید بر خواندن و آموزش بدون منع مشخصی برای زنان مورد تاکید قرار گرفت است.

احتمال بازگشایی مدارس بنابر اعلام نماینده آمریکا در امور افغانستان

در همین حال توماس وست، نماینده آمریکا در امور افغانستان روز شنبه ۲۶ مارس اعلام کرد که «ایالات متحده از طالبان مطلع شده که آنها می‌خواهند تصمیم خود مبنی بر حذف دختران از مدارس در افغانستان را در روزهای آینده لغو کنند.»

این مقام آمریکایی در حاشیه نشست مجمع دوحه در پایتخت قطر گفت: «امیدوارم در روزهای آینده شاهد تجدیدنظر آنها در تصمیم خود باشیم.»

AFP
تجمع زنان افغانستان در دفاع از حق تحصیلAFP

پیام صریح ده کشور عضو شورای امنیت ملل متحد به طالبان

تلاش‌ها در داخل افغانستان از سوی زنان برای بازگشایی مدارس دخترانه در شرایطی دنبال می‌شود که نماینده‌گان ده کشور عضو شورای امنیت ملل متحد نیز در بیانیه‌ای مشترک از طالبان خواسته‌اند تا نسبت به بازگشایی مدارس دختران در افغانستان اقدام کنند: «پیام ما روشن است: تمام دختران در افغانستان باید بتوانند به مکتب بروند.»

این بیانیه از سوی کشورهای عضو از جمله نروژ، آلبانی، برزیل، فرانسه، گابن، ایرلند، مکزیک، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و امارات عربی متحده صادر شده است.

تصمیم اخیر طالبان برای تداوم ممانعت دسترسی دختران به حق تحصیل واکنش‌های بین‌المللی دیگری نیز به دنبال داشته است.

لغو برخی مذاکرات با طالبان از سوی آمریکایی‌ها

چنانچه جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری اعلام کرد که «در واکنش به عدم بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه از سوی طالبان در افغانستان مذاکرات با طالبان در دوحه، پایتخت قطر را لغو کرده‌اند.»

ایالات متحده همچنین «برخی از تعاملات خود با طالبان از جمله مذاکرات برنامه‌ریزی شده در دوحه را لغو کرده است.»

خانم پورتر تاکید کرد: «ما از طالبان می‌خواهیم به تعهدات پیشین خود عمل کند.»

AFP
مونس می‌گوید هیچ توجیه قانونی و شرعی وجود ندارد که زنان باید از حق آموزش منع شوندAFP

بنابر اعلام مقام‌های طالبان قرار بود که تمامی مدارس دخترانه روز چهارشنبه ۲۳ مارس بازگشایی شوند. اما آنها روز چهارشنبه طی اطلاعیه‌ای اعلام کردند «تا زمان طراحی پوشش مطابق شریعت اسلامی برای دختران، تمام مدارس دخترانه تعطیل خواهد بود.»

این در حالی است که دختران پیش از بر سر کار آمدن طالبان بر قدرت نیز با لباس و پوشش اسلامی بر سر کلاس‌های درس حاضر می‌شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: نوروز در افغانستان دیگر تعطیل رسمی نیست

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد