Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: طالبان بیش از ۱۰۰ نفر از وابستگان به دولت سابق را کشته‌اند

اعضای طالبان در کابل
اعضای طالبان در کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد تاکنون بیش از یکصد «گزارش معتبر» از قتل اعضای نهادهای دولت سرنگون شده، نیروهای امنیتی وابسته به آن و افغان‌هایی که با نیروهای خارجی همکاری کرده بودند دریافت کرده است.

آگهی

طالبان افغانستان طبق گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد دست به کشتار بیش از یکصد نفر از اعضای نهادهای دولت ساقط شده، نیروهای امنیتی وابسته به آن و افغان‌هایی که با نیروهای خارجی همکاری کرده بودند زده است.

در این گزارش که به رویت خبرگزاری فرانسه رسیده همچنین آمده که حقوق شهروندان و به طور ویژه حقوق زنان و حق تظاهرات از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان محدود شده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در بخشی از این گزارش نوشته است: «با وجود اعلام عفو عمومی برای اعضای دولت سابق، نیروهای امنیتی و کسانی که با نظامیان خارجی همکاری کرده بودند سازمان ملل همچنان گزارش‌هایی معتبر از قتل، مفقود شدن و دیگر تخلف‌ها علیه این افراد دریافت می‌کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
جنگجویان طالبان در کابلAP Photo

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) از روز ۱۵ اوت (روز سرنگونی دولت اشرف غنی و به قدرت رسیدن طالبان در کابل) تاکنون بیش از یکصد «گزارش معتبر» از قتل اعضای نهادهای دولت سرنگون شده، نیروهای امنیتی وابسته به آن و افغان‌هایی که با نیروهای خارجی همکاری کرده بودند دریافت کرده است.

در گزارش دبیر کل سازمان ملل این کشتارها «فراقضایی» توصیف شده است. آنتونیو گوترش افزوده است که مقامات طالبان یا نیروهای وابسته به آنها مرتکب این کشتارها شده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در بخش دیگری از گزارش خود تصریح کرده است که مدافعان حقوق بشر و کارکنان رسانه‌ها در افغانستان همچنان مورد تهدید، حمله، ارعاب، اذیت و آزار و بدرفتاری قرار می‌گیرند. آنتونیو گوترش افزوده است که بازداشت‌های خودسرانه و قتل نیز علیه کنشگران و کارکنان رسانه‌ها روی داده است.

دبیر کل سازمان ملل همچنین به محروم شدن زنان از کار در اجتماع و دسترسی دختران به آموزش از زمان قدرت رسیدن طالبان اشاره کرده است.

طالبان که با فرار مقامات دولت سابق افغانستان و از هم پاشیدن ارتش، قدرت را در ماه اوت گذشته در این کشور به دست گرفتند، روز دوشنبه در واکنش به گزارش دبیرکل سازمان ملل ادعای کشتار بیش از یکصد نفر به دست اعضای خود را تکذیب کردند. انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان گفت که امارت اسلامی اگر این افراد بر اثر «انتقام‌جویی» کشته شده باشند ماجرا را بررسی خواهد کرد و در صورت لزوم «عاملان» آن را مجازات خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا نیمی از سپرده‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده را به قربانیان ۱۱ سپتامبر می‌پردازد

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد