طالبان دستور تعطیلی کلاس‌های درس دختران از کلاس ششم به بالا را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محدودیت برای تحصیل دختران در افغانستان
محدودیت برای تحصیل دختران در افغانستان   -  Copyright  AP Photo

گروه طالبان روز چهارشنبه دستور تعطیلی کلاس‌های درس دختران دانش‌آموز بالاتر از کلاس ششم را صادر کرد.

دختران دانش‌آموز قرار بود از روز چهارشنبه در مدارس حضور پیدا کنند. رسانه‌های افغانستان گزارش داده‌اند که به دختران کلاس ششم به بالا اجازه حضور در مدارس داده نشده است.

بنا به این گزارش‌ها وزارت معارف دولت طالبان دستور داده است که «دختران بالاتر از صنف ششم» اجازه تحصیل ندارند. گزارش‌های منتشرشده حاکی است که شماری از دختران دانش‌آموز روز چهارشنبه در حالی که اشک می‌ریختند مجبور به ترک مدارس شدند. برخی گزارش‌ها نیز از اعتراض دختران دانش‌آموز به محدودیت وضع‌شده حکایت دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هیچ‌کدام از مقام‌های طالبان روز چهارشنبه حاضر به اظهارنظر درباره ممنوعیت تحصیل دختران از مقطعی به بالا نشدند. دبورا لیونز، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گزارش‌های منتشرشده در این باره را «نگران‌کننده» خواند.

دختران دانش‌آموز از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان اجازه بازگشت به مدارس را نیافته بودند.

تصمیم طالبان مبنی بر وضع محدودیت برای تحصیل دختران در حالی اتخاذ شده که یکی از شروط جامعه جهانی برای از سرگیری کمک‌های مالی به افغانستان امکان تحصیل دختران در این کشور است.

طالبان طی هفت ماه گذشته محدودیت‌های زیادی را برای زنان افغانستان تعیین کرد. حذف آنها از شماری از مشاغل دولتی، سختگیری در زمینه پوشش و ممنوعیت سفر به تنهایی به خارج از شهر محل سکونت از جمله این محدودیت‌ها است.