دیده‌بان حقوق بشر: افغان‌هایی که اخیرا به فرانسه آمده‌اند، حمایت روان‌پزشکی کافی ندارند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عملیات خروج شهروندان افغانستان/ فرودگاه کابل
عملیات خروج شهروندان افغانستان/ فرودگاه کابل   -   کپی رایت  Bernat Armangue/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

سازمان غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرد با وجود تلاش‌های دولت فرانسه برای خروج بیش از ۲۵۰۰ شهروند افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان و اسکان این افراد در فرانسه، این گروه از پناهجویان حمایت روان‌پزشکی و روان درمانی کافی ندارند.

در نخستین روزهای بازگشت طالبان به قدرت در اوت سال گذشته، دولت فرانسه برای خارج کردن بیش از ۳ هزار نفر از افغانستان برنامه ویژه‌ای را با همکاری ارتش اجرایی کرد. مترجمان، کارکنان افغان سفارت فرانسه و گروهی از کنشگران و روزنامه‌نگاران مشمول این طرح شدند. در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۶ اوت، ۲هزار و ۶۳۰ شهروند افغانستان توسط نیروهای فرانسوی از این کشور خارج شدند.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است با وجود تلاش دولت فرانسه برای اسکان فوری و حمایت از این گروه، بسیاری از آن‌ها در سه ماه نخست اقامت در فرانسه از بیمه کامل تامین اجتماعی و خدمات درمانی برخوردار نبودند. همین امر باعث شده تا با وجود نیازهای جدی این افراد به مشاوره‌ها و دوره‌های روان‌پزشکی و روان درمانی، آن‌ها امکان دسترسی رایگان به این خدمات پزشکی را نداشته باشند. 

شمار گسترده‌ای از پناهجویان تازه وارد افغان از مشکلات روحی نظیر استیصال، درماندگی، روان‌پریشی و افسردگی شدید رنج می‌برند. 

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که پناهجویان افغانی که از سوی دولت فرانسه به این کشور آورده شده‌اند، وضعیت بسیار بهتری نسبت به دیگر پناهجویان هم‌وطن خود در فرانسه دارند. 

در هفته‌های اخیر و همزمان با موج حمایت دولت‌ها و افکار عمومی شهروندان اروپایی از پناهجویان اوکراینی، مقایسه و نقد «رفتار دوگانه» در برابر جنگ‌زدگان و آورگان اروپایی و غیر اروپایی، یکی از بحث‌های جدی سیاسی و اجتماعی در بسیاری از رسانه‌های اروپایی است.