Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

طالبان سفر هوایی زنان بدون همراه مرد را ممنوع کردند

آرشیو/ دختران تیم روباتیک افغانستان در فرودگاه حامد کرزی کابل/ ۲۰۱۷
آرشیو/ دختران تیم روباتیک افغانستان در فرودگاه حامد کرزی کابل/ ۲۰۱۷ Copyright Rahmat Gul/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Rahmat Gul/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از Amirbehnam MASOUMI با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان با ابلاغ بخشنامه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی این کشور خواستار جلوگیری از سوار شدن زنان بدون همراه مرد در هواپیماها شدند.

آگهی

طالبان با ابلاغ بخشنامه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی این کشور خواستار جلوگیری از سوار شدن زنان بدون همراهی یک عضو مرد خانواده در هواپیماها شدند.

مسئولان خطوط هوایی آریانا افغان و کام ایر، شامگاه یکشنبه خبر دریافت این دستور جدید از حکومت طالبان افغانستان را تائید کردند.

این تصمیم اواسط هفته گذشته و در جلسه‌ای با حضور نمایندگان امارت اسلامی افغانستان، دو ایرلاین اصلی این کشور و مقام‌های مهاجرتی فرودگاه کابل اتخاذ شده است. مدیریت شرکت آریانا افغان هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به نمایندگی‌های خود خواستار اجرای این دستور جدید در تمامی پروازها شد. در این نامه آمده است: «هیچ زنی حق ندارند بدون حضور پدر در پروازهای داخلی یا خارجی حضور داشته باشد.»

در پی صدور این دستور، شماری از زنانی که همراه مرد نداشتند روز جمعه از پروازی از مبدا کابل به مقصد اسلام‌آباد باز ماندند. به‌علاوه یک زن افغان تبعه ایالات متحده هم در همین روز و به همین‌دلیل پرواز خود را به مقصد دبی از دست داد.

اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ طالبان اعلام کردند که زنان بدون همراه اجازه سفر بیش از ۷۲ کیلومتر را ندارند.

محدودیت جدید طالبان علیه حقوق و آزادی زنان کم‌تر از یک هفته پس از تعطیلی لیسه/دبیرستان‌های دخترانه این کشور اعمال می‌شود. این محدودیت‌ها احتمالا مذاکره میان امارت اسلامی و کشورهای غربی را بیش از پیش دشوار می‌کند. با این حال و با وجود تشدید سخت‌گیری‌ها، هفته گذشته وزیر امور خارجه چین و نماینده ویژه دولت روسیه به کابل سفر و با مقام‌های عالی‌رتبه طالبان دیدار کردند.

روز یکشنبه، وزیر امر به معروف و نهی از منکر طالبان اعلام کرد که زنان و مردان نمی‌توانند در یک مکان در پارک‌های کابل حضور داشته باشند. از این پس مردان در روزهای چهارشنبه تا شنبه می‌توانند به پارک بروند و تفرجگاه‌های کابل در روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه به زنان اختصاص خواهد یافت.

طالبان و شخص زلمی خلیل‌زاد، مذاکره‌کننده ارشد ایالات متحده آمریکا در زمان انعقاد توافق صلح در دوحه قطر رسما اعلام کرده بودند که این گروه نسبت به دوره حکومت در سال‌های ۱۹۹۶-۲۰۰۱، به‌ویژه درباره حقوق زنان تغییررویه داده و «طالبان امروز، دیگر طالبان ۲۰ سال پیش نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پافشاری طالبان برای ممنوعیت تحصیل دختران؛ «شرمنده دخترم شدم»

طالبان دستور تعطیلی کلاس‌های درس دختران از کلاس ششم به بالا را صادر کرد

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند