واکسن مدرنا «برای حفاظت از کودکان زیر ۶ سال در برابر کرونا موثر است»

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AP
تزریق واکسن به کودکان دریک مرکز بهداشتی در مانیل فیلیپین
تزریق واکسن به کودکان دریک مرکز بهداشتی در مانیل فیلیپین   -   کپی رایت  AFP

شرکت مدرنا روز چهارشنبه ۲۳ مارس اعلام کرد واکسن کووید۱۹ ساخت این شرکت برای کودکان زیر شش سال، نوزادان و پیش دبستانی‌ها اثربخش است و این به‌معنای فرصتی برای شروع واکسیناسیون کودکان تا پیش از شروع فصل تابستان است.

شرکت مدرنا می‌گوید در هفته های آتی از مراجع قانونی دارویی در اروپا و آمریکا خواهد خواست تا مجوز تزریق ۲ دُز کوچک مخصوص کودکان زیر شش سال صادر شود. همچنین این شرکت قصد دارد تا مجوز دُزهای بزرگتر برای نوجوانان و کودکان بزرگتر از۶ سال را نیز در آمریکا دریافت کند.

نتایج اولیه تحقیقات نشان‌دهنده وجود سطح بالایی از آنتی‌بادی‌ها در بدن کودکان ناشی از تزریق، معادل یک چهارم دُز واکسن بزرگسالان است. البته این واکسن نسبت به سویه جهش یافته اومیکرون اثربخشی کمتری دارد.

دکتر استفان هوگ، رئیس شرکت مدرنا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:«این واکسن همان سطح ازایمنی را در برابر کووید ایجاد می کند که در بزرگسالان شاهدش هستیم. ما فکر می‌کنیم این خبر خوبی است.»

۱۸ میلیون کودک زیر ۵ سال آمریکا تنها گروه سنی‌ای هستند که هنوز واجد شرایط واکسیناسیون نیستند.

در حال حاضر فایزر که شرکت رقیب مدرنا محسوب می‌شود دُزهای ویژه کودکان دبستانی و همچنین دُزهای مخصوص کودکان بالای ۱۲ سال را به بازار عرضه کرده‌است.

والدین مشتاقانه در انتظار عرضه واکسنی برای حفاظت ازکودکان خردسال خود در برابر ویروس کرونا بودند. یکی از دغدغه‌های اصلی آنها همواره انتخاب واکسن مناسب و زمان درست واکسیناسیون بوده است.

فایزر در حال آزمایش دُزهای کوچکتر برای کودکان زیر۵ سال است، طبق تحقیقات انجام شده، دو دُز فایزر کافی نیست و احتمالا باید برای اثربخشی بیشتر، سومین دُز نیز تزریق شود. احتمالا نتایج این تحقیقات تا اوایل ماه آوریل نهایی می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدرنا اخیرا هم اعلام کرده بود قصد دارد اطلاعات مربوط به دُز چهارم واکسن خود را در اختیار سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دهد تا مجوز استفاده اضطراری از آن برای افراد بالای ۱۸ سال صادر شود.