واکسن مدرنا «برای حفاظت از کودکان زیر ۶ سال در برابر کرونا موثر است»

تزریق واکسن به کودکان دریک مرکز بهداشتی در مانیل فیلیپین
تزریق واکسن به کودکان دریک مرکز بهداشتی در مانیل فیلیپین Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج اولیه تحقیقات نشان‌دهنده وجود سطح بالایی از آنتی‌بادی‌ها در بدن کودکان ناشی از تزریق معادل یک چهارم دُز واکسن بزرگسالان است. البته این واکسن نسبت به سویه جهش یافته اومیکرون اثربخشی کمتری دارد.

آگهی

شرکت مدرنا روز چهارشنبه ۲۳ مارس اعلام کرد واکسن کووید۱۹ ساخت این شرکت برای کودکان زیر شش سال، نوزادان و پیش دبستانی‌ها اثربخش است و این به‌معنای فرصتی برای شروع واکسیناسیون کودکان تا پیش از شروع فصل تابستان است.

شرکت مدرنا می‌گوید در هفته های آتی از مراجع قانونی دارویی در اروپا و آمریکا خواهد خواست تا مجوز تزریق ۲ دُز کوچک مخصوص کودکان زیر شش سال صادر شود. همچنین این شرکت قصد دارد تا مجوز دُزهای بزرگتر برای نوجوانان و کودکان بزرگتر از۶ سال را نیز در آمریکا دریافت کند.

نتایج اولیه تحقیقات نشان‌دهنده وجود سطح بالایی از آنتی‌بادی‌ها در بدن کودکان ناشی از تزریق، معادل یک چهارم دُز واکسن بزرگسالان است. البته این واکسن نسبت به سویه جهش یافته اومیکرون اثربخشی کمتری دارد.

دکتر استفان هوگ، رئیس شرکت مدرنا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:«این واکسن همان سطح ازایمنی را در برابر کووید ایجاد می کند که در بزرگسالان شاهدش هستیم. ما فکر می‌کنیم این خبر خوبی است.»

۱۸ میلیون کودک زیر ۵ سال آمریکا تنها گروه سنی‌ای هستند که هنوز واجد شرایط واکسیناسیون نیستند.

در حال حاضر فایزر که شرکت رقیب مدرنا محسوب می‌شود دُزهای ویژه کودکان دبستانی و همچنین دُزهای مخصوص کودکان بالای ۱۲ سال را به بازار عرضه کرده‌است.

والدین مشتاقانه در انتظار عرضه واکسنی برای حفاظت ازکودکان خردسال خود در برابر ویروس کرونا بودند. یکی از دغدغه‌های اصلی آنها همواره انتخاب واکسن مناسب و زمان درست واکسیناسیون بوده است.

فایزر در حال آزمایش دُزهای کوچکتر برای کودکان زیر۵ سال است، طبق تحقیقات انجام شده، دو دُز فایزر کافی نیست و احتمالا باید برای اثربخشی بیشتر، سومین دُز نیز تزریق شود. احتمالا نتایج این تحقیقات تا اوایل ماه آوریل نهایی می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدرنا اخیرا هم اعلام کرده بود قصد دارد اطلاعات مربوط به دُز چهارم واکسن خود را در اختیار سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دهد تا مجوز استفاده اضطراری از آن برای افراد بالای ۱۸ سال صادر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه با وجود کمبود نیرو، به کادر درمانی واکسینه نشده در برابر کووید اجازه بازگشت به کار نمی‌دهد

ورزش پس از تزریق واکسن موجب افزایش پادتن می‌شود

آزمایش بالینی فایزر- بیون‌تک برای تولید واکسن مخصوص اومیکرون آغاز شد