Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آزمایش بالینی فایزر- بیون‌تک برای تولید واکسن مخصوص اومیکرون آغاز شد

تزریق واکسن فایزر در برزیل
تزریق واکسن فایزر در برزیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان دو شرکت فایزر و بیونتک امیدوارند تا ماه مارچ بتوانند مجوز تولید نوع جدیدی از واکسن که مخصوص مقابله با سویه اومیکرون ویروس کرونا است، دریافت کنند.

آگهی

دو شرکت فایزر و بیون‌تک در بیانیه‌ای اعلام کردند که ثبت نام برای انجام آزمایش بالینی برای تولید واکسن مخصوص علیه سویه اومیکرون ویروس کرونا را در افراد بزرگسال بین ۱۸ تا ۵۵ سال آغاز کرده‌اند.

آلبرت بورلا، مدیرعامل شرکت داروسازی فایزر، قبلاً گفته بود که این شرکت می‌تواند تا ماه مارس برای دریافت تایید نظارتی در خصوص مدل جدید واکسن‌های تولیدی برای مقابله با اومیکرون آماده شود. در همین راستا کاترین یانسن، رئیس تحقیقات واکسن این شرکت، در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که داده‌های فعلی نشان می‌دهد که دوز سوم واکسن همچنان در برابر سویه اومیکرون توانایی دارد و افراد را در برابر پیامدهای شدید این بیماری حفظ می‌کند، شرکت فایزر تصمیم گرفته فراتر از میزان فعلی عمل کند و خود را برای شرایطی که احتمالا میزان حفاظت واکسن در طول زمان در مقابل ویروس کرونا کاهش یابد، آماده سازد.»

در همین زمینه اویگور شاهین، مدیرعامل شرکت آلمانی بیون‌تک هم تاکید کرد که به نظر می‌رسد که توانایی مقابله با ویروس کرونا و به ویژه سویه اومیکرون به مرور زمان کاهش می‌یابد.

این آزمایش بالینی شامل هزار و ۴۲۰ نفرداوطلب در رده‌های سنی ۱۸ تا ۵۵ ساله خواهد بود. سخنگوی فایزر تاکید کرده که افراد بالای ۵۵ سال در این پژوهش حضور نخواهند داشت چرا که هدف این آزمایش مطالعه بررسی پاسخ ایمنی بدن افراد در مقابل این واکسن بوده و نه تخمین اثربخشی آن.

افرادی که برای این پژوهش انتخاب شده‌اند از سراسر ایالات متحده و همچنین آفریقای جنوبی حضور دارند. نخستین دوز از واکسن جدید در ایالات کارولینای شمالی تزریق شده است.

این افراد به سه گروه مختلف تقسیم بندی شده‌اند. دسته نخست کسانی که قبلا دو دوز از واکسن کنونی فایزر را ظرف ۹۰ تا ۱۸۰ روز اخیر دریافت کرده باشند و به این گروه دو دوز از مدل جدید واکسن مخصوص اومیکرون تزریق می‌شود. دسته دوم افرادی هستند که در ۹۰ تا ۱۸۰ روز گذشته سه دوز از واکسن فعلی را دریافت کرده‌اند و یک دوز از مدل جدید واکسن به آنها تزریق می‌شود.

و بالاخره گروه سوم کسانی هستند که تاکنون هرگز واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند و به این افراد سه دوز از واکسن اختصاصی اومیکرون تزریق خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپری بینی شرکت فایزر برای تسکین سریع دردهای شدید میگرنی مجوز گرفت

آژانس دارویی اروپا واکسن تقویت‌کننده ضد سویه اومیکرون را تایید کرد

واکسن مدرنا «برای حفاظت از کودکان زیر ۶ سال در برابر کرونا موثر است»