رویترز: آمریکا در حال بررسی خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است

هتل محل برگزاری مذاکرات ایران و ۴+۱
هتل محل برگزاری مذاکرات ایران و ۴+۱ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه در واشنگتن گزارش داده، آمریکا در حال بررسی این موضوع است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند.

آگهی

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه در واشنگتن گزارش داده که ایالات متحده در حال بررسی خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا است.

این موضوع در هفته‌های اخیر به یکی از منابع اختلاف میان آمریکا و ایران در مذاکرات هسته‌ای وین تبدیل شده بود. دولت پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۹ تصمیم گرفته بود سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده قرار دهد.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت که دولت بایدن در حال بررسی این مسئله است که آیا می‌توان در ازای نوعی تعهد و یا اقدامات ایران در رابطه با فعالیت‌های منطقه‌ای یا سایر فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برچسب تروریستی را از روی این نهاد نظامی - اقتصادی در ایران برداشت یا خیر.

یورونیوز پیشتر در گزارش اختصاصی برای نخستین بار و به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به تیم مذاکره کننده آمریکایی نوشته بود که واشنگتن آمادگی دارد در نهایت بر سر این مسئله با ایران به تعامل برسد و سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که پس از حل اختلافات بر سر موانعی که اخیرا روسیه بر سر راه احیای توافق هسته‌ای ایجاد کرده بود، حالا ایران و آمریکا در آستانه رسیدن به توافق برای بازگشت به برجام هستند.

در همین راستا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در خصوص آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «ما به یک توافق احتمالی نزدیک هستیم، اما هنوز به آنجا نرسیده‌ایم. در آینده نزدیک خواهیم فهمید که آیا می‌توانیم به آن نقطه {توافق} برسیم یا خیر.»

همچنین در برلین، کریستوفر برگ، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان هم روز چهارشنبه در اظهارنظری مشابه و خوشبینانه تاکید کرد که کار بر روی پیش نویس نهایی توافق تقریبا کامل شده و اکنون پایتخت‌ها باید تصمیمات سیاسی را اتخاذ کنند.» برگ همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به سرعت تکمیل شود.

مرتبط با این پرونده، روز چهارشنبه ایران بالاخره با دریافت ۵۳۰ میلیون دلار بدهی معوقه بریتانیا برای خرید تانک‌هایی که در دوران پهلوی خریداری شده و هرگز به ایران تحویل داده نشده است، دو شهروند ایرانی بریتانیایی را از زندان آزاد کرد. پرداخت مبلغ این بدهی در حالی صورت گرفت که در سالهای اخیر بریتانیا پذیرفته بود باید این مبلغ را به ایران پرداخت کند، اما موضوع تحریم‌های آمریکا را مانعی بر سر این مسئله عنوان کرده بود. بر همین اساس برخی از ناظران بر این باورند واریز این مبلغ احتمالا با چراغ سبز آمریکا صورت گرفته است.

در تحولی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از ناظر هسته‌ای سازمان ملل گزارش داده ایران با رقیق کردن اورانیوم غنی سازی شده خود و ارسال آن به خارج از کشور مخالفت کرده است. هنوز مقام‌های ایرانی در این خصوص اظهار نظری نداشته‌اند اما پیشتر در پیش‌نویس‌های غیر رسمی که از توافق هسته‌ای منتشر شده بود طرفین بر سر انتقال اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به کشور ثالث دوست ایران و احتمالا روسیه به تفاهم رسیده بودند.

دیپلمات‌ها می‌گویند براساس توافقی که در حال تکمیل است، ایران ملزم می‌شود اورانیوم غنی‌سای شده بالاتر از ۳.۶۷ درصد را رقیق و از کشور خارج کند. بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران اجازه دارد اورانیوم را تنها تا حد ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی کند. با این حال پس از خروج آمریکا از برجام، ایران در سلسله اقداماتی برای کاهش تعهدات هسته‌ای، میان غنی‌سای اورانیوم را حتی به ۶۰ درصد نیز رساند.

با وجود تمام فراز و نشیب‌هایی که در ماه‌های اخیر بر سر پرونده هسته‌ای ایران مشاهده شده، منابع نزدیک به مذاکره کنندگان، حصول به توافق هسته‌ای را نزدیک ارزیابی می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گره خوردن احیای برجام و تحریم روسیه؛ مسکو از واشنگتن ضمانت کتبی می‌خواهد

گفت‌و‌گوهای احیای برجام؛ مذاکره‌کنندگان اروپایی برای مشورت به پایتخت‌هایشان می‌روند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد