Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گره خوردن احیای برجام و تحریم روسیه؛ مسکو از واشنگتن ضمانت کتبی می‌خواهد

سرگئی لاوروف
سرگئی لاوروف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه پنج مارس (۱۴ اسفند) گفت: «روسیه از واشنگتن خواسته است تا قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بر سر احیای برجام تضمین کند که تحریم‌های اخیر علیه مسکو به همکاری این کشور با ایران ارتباطی پیدا نمی‌کند.»

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه پنج مارس (۱۴ اسفند) گفت: «روسیه از واشنگتن خواسته است تا قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بر سر احیای برجام تضمین کند که تحریم‌های اخیر علیه مسکو به همکاری این کشور با ایران ارتباطی پیدا نمی‌کند.»

وی در یک نشست خبری گفت: «از سوی روسیه مشکلاتی وجود دارد. ما از همکاران آمریکایی خود ضمانت‌های کتبی خواسته‌ایم تا تحریم‌ها بر حق ما برای تجارت کامل و آزاد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و همکاری‌های فنی-نظامی با ایران تاثیر نگذارد.»

لاوروف گفت که طبق این توافق، روسیه و چین مجاز خواهند بود به ایران در توسعه برنامه‌های هسته‌ای غیرنظامی خود طبق قوانین کمک کنند. وی اضافه کرد که تحریم‌ها نمی‌توانند بر این طرح‌ها اثر بگذارند.

وی تصریح کرد: «هنوز چندین موضوع وجود دارد که همکاران ایرانی ما خواهان شفاف‌سازی بیشتر در مورد آن‌ها هستند و ما آن‌ها را خواسته‌هایی منصفانه می‌دانیم.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که نمایندگان ارشد مذاکره کننده بریتانیا و فرانسه روز جمعه اعلام کردند که دستیابی به توافق برای احیای برجام نزدیک است.

استفانی القاق، رئیس هیات دیپلمات‌های بریتانیایی در مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین اعلام کرد نمایندگان سه کشور اروپایی طرف برجام برای مشورت و ارائه گزارشی از وضعیت گفت‌وگوها به پایتخت‌هایشان باز می‌گردند. خانم القاق می‌گوید: «[به توافق] نزدیک هستیم.»

با این حال میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه به خبرنگاران گفت: «ما در اواسط هفته آینده به توافق خواهیم رسید.»

مذاکره‌کنندگان به مدت ۱۱ ماه تلاش کرده‌اند تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را احیا کنند که طبق آن ایران در ازای برداشتن تحریم‌ها فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کرده بود.

قدرت‌های غربی، چین و روسیه تقریبا یک سال است که برای احیای این توافق همکاری نزدیک داشته‌اند اما جنگ در اوکراین احساس فوریت برای پایان دادن به مذاکرات را پیش از دشوارتر شدن همکاری با مسکو ایجاد کرده است.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان روز جمعه ضمن اعلام «پیشرفت‌های محسوس در گفتگوهای هسته‌ای» با قدرت‌های جهانی از پذیرش خطوط قرمز ایران به عنوان شرط لازم برای توافق نهایی و حضور وزاری خارجه در وین یاد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: آمریکا در حال بررسی خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است

فرصت‌ها و چالش‌های روسیه از گسترده شدن تنش‌ها در خاورمیانه در پی حمله ایران به اسرائیل

رهبران غربی پیروزی پوتین در «شبه انتخابات» روسیه را «غیرقانونی» خواندند؛‌ واکنش متحدان چه بود؟