Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خامنه‌ای: اگر دولت قبل به توصیه‌های من در خصوص برجام توجه می‌کرد، مشکلات پیش نمی‌آمد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران Copyright khamenei.ir/khamenei.ir
Copyright khamenei.ir/khamenei.ir
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر جمهوری اسلامی ایران می‌گوید دولت حسن روحانی به توصیه‌های او در خصوص نحوه اجرای برجام توجه نکرده و به همین دلیل مشکلات بعدی در مسیر اجرای توافق هسته‌ای پدید آمده است.

آگهی

علی خامنه‌ای می‌گوید اگر دولت حسن روحانی توصیه‌های او را در مذاکرات برجام مورد نظر قرار می‌داد، مشکلاتی که بعدها پیش آمد، مشاهده نمی‌شد.

رهبر جمهوری اسلامی روز پنحشنبه ۲۸ بهمن در دیدار با گروهی از مردم با صلح‌آمیز خواندن برنامه هسته‌ای ایران، ابراز نگرانی برخی از کشورهای جهان در خصوص نزدیک بودن ایران تا سلاح اتمی را «حرف‌های مهمل» خواند و تاکید کرد هدف دشمنان از طرح چنین موضوعاتی «جلوگیری از پیشرفت علمی کشور برای رفع نیاز آینده ایران» است.

آقای خامنه‌ای همچین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مذاکرات برجام اشاره کرد و بار دیگر مشکلات پیش آمده در این مسیر را بر گردن دولت حسن روحانی انداخت. رهبر ایران در این خصوص گفت: «در قضایای برجام در سال‌های ۹۴ و ۹۵ ایراد و اعتراض بنده این بود که نکاتی باید در برجام رعایت می‌شد تا مشکلات بعدی پیش نیاید و در تذکرات هم مکرر آنها را گفتم اما بعضی از آن نکات مورد توجه قرار نگرفت و مشکلات بعدی که همه مشاهده می‌کنند پیش آمد. بنابراین نگاه به آینده مهم است.»

اظهارات علی خامنه‌ای در خصوص مشکلات پیش آمده در برجام در حالی مطرح می‌شود که مجوز آغاز گفتگوهای هسته‌ای با آمریکا با دستور او صادر شد و در ادامه هم پذیرش برجام منوط به شروطی که او در نامه مهرماه سال ۹۴ که پذیرش و اجرای برجام را مشروط به رعایت ۹ بند از سوی دولت کرد و پس از آن بود که روند تصویب این توافق در مجلس و همچنین اجرای آن کلید خورد.

مذاکرات برای احیای این توافق این روزها در وین پایتخت اتریش پی گرفته می‌شود و طرفین ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند طی روزهای آینده بر سر بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با یکدیگر به توافق برسند.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از اظهارات خود بار دیگر بر لزوم آنچه او «مقابله با فشار اقتصادی تحریم‌ها از طریق تقویت تولید و تحرک اقتصادی» خواند تاکید کرد و ادامه داد که توجه به حرکت‌های دانش‌بنیان بسیار مهم است.

دولت ابراهیم رئيسی از زمان حضور در قدرت تلاش کرده به جای استفاده از مذاکرات احیای برجام، آن‌را گفتگوهای رفع تحریم‌ها بنامد. شخص رئيسی هم در سخنرانی‌های خود همواره بر لزوم بی‌اثر کردن تحریم‌ها از طریق توجه به ظرفیت‌های بومی و توانمندی‌های داخلی اقتصاد تاکید کرده است.

دور هشتم مذاکرات هسته‌ای احیای برجام در حالی در پایتخت اتریش پی گرفته می‌شود که کشورهای مختلف با خوش‌بینی بیشتری نسبت به احتمال حصول به نتیجه نهایی در روزهای آینده می‌نگرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد خامنه‌ای از کیفیت خودروهای داخلی؛ رهبر ایران خواستار حمایت مردم از برنامه اقتصادی دولت شد

رویترز: مواضع ایران در مذاکرات هسته‌ای با بازگشت باقری سخت‌تر و سازش‌ناپذیرتر شده است

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد