Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویترز: مواضع ایران در مذاکرات هسته‌ای با بازگشت باقری سخت‌تر و سازش‌ناپذیرتر شده است

هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای
هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه می‌گوید با بازگشت علی باقری از تهران به وین، تیم ایرانی درخواست‌های تازه‌ای را در گفتگوها مطرح کرده که شرایط برای احیای برجام را پیچیده‌تر و دشوارتر کرده است.

آگهی

خبرگزاری رویترز می‌گوید مواضع علی باقری در بازگشت به وین سخت‌تر شده و تیم ایرانی حتی خواستار بازنگری در برخی از موضوعاتی شده که پیشتر بر سر آنها توافق شده بود.

این خبرگزاری در گزارشی اختصاصی و به نقل از دو منبع نزدیک به هیئت‌های مذاکره کننده می‌گوید تیم ایرانی همچنان بر درخواست‌های خود از جمله حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا تاکید دارد ضمن اینکه درخواست‌های تازه‌ای نیز مطرح کرده است. این منبع که نخواسته نامش فاش شود در این رابطه می‌گوید: «موضع ایران پس از سفر باقری به تهران بیش از پیش سازش ناپذیر شده است. آنها اکنون بر رفع تحریم‌های سپاه اصرار دارند و می‌خواهند موضوعاتی که قبلا بر سر آن توافق شده دوباره باز شود.»

رویترز اشاره‌ای به جزئیات درخواست‌های تازه ایران نکرده است و مشخص نیست هیئت مذاکره کننده ایرانی چه موضوعاتی را دوباره برای گفتگو مطرح کرده‌اند.

شرایط کنونی در مذاکرات هسته‌ای نگرانی‌ها از احتمال شکست گفتگوها را افزایش داده است و ایران و غرب یکدیگر را مسئول گرفتن تصمیمات سیاسی معرفی می‌کنند. پیشتر ایالات متحده بارها به ایران اعلام کرده که پایان ماه فوریه آخرین مهلتی است که طرفین می‌توانند بر سر برنامه هسته‌ای ایران به توافق برسند و در صورتی که این اتفاق نیفتند واشنگتن مذاکرات را ترک خواهد کرد.

مقام‌های ایران اما در مقابل معتقدند پرونده‌های مربوط به پیشینه برنامه هسته‌ای ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بسته شود و دیگر این نهاد پرسش‌های تازه‌ای را در خصوص فعالیت‌های گذشته ایران مطرح نکند. این در حالیست که آژانس می‌گوید اثر اورانیوم در مراکزی که پیشتر از سوی ایران اعلام نشده بود پیدا شده است. این موضوع نگرانی‌ها در خصوص پیگیری برنامه هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران به نهادهای بین‌المللی را تقویت کرده است. مقام‌های ایرانی این گزارش‌های آژانس را سیاسی می‌دانند و معتقدند برنامه هسته‌ای تهران همواره صلح آمیز و شفاف بوده است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری خود با اشاره به اینکه دستیابی به توافق خوب ممکن است افزود: «چند موضوع کلیدی هنوز به صورت حل نشده باقی مانده است و آمریکا و اروپا باید در خصوص آن تصمیم بگیرند.»

این در حالیست که وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه تاکید کرده که پایان به مذاکرات هسته‌ای در هفته جاری ضروری است.

علی باقری کنی که هفته قبل برای رایزنی به تهران سفر کرده بود، امروز و پس از بازگشت به وین با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کرد.

یک دیپلمات ایرانی در تهران هم به خبرگزاری رویترز گفته است که اگر در این هفته گفتگوها به نتیجه نرسد، مذاکرات برای همیشه از بین خواهد رفت.

علی واعظ مدیر بخش ایران گروه بین‌المللی بحران هم با این مسئله موافق است. آقای واعظ به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «اگر مذاکرات در این هفته شکست بخورد، احتمالا دیگر نه برجامی خواهیم داشت و نه گروه کشورهای ۵+۱. این آخرین فرصت برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به شمار می‌رود.»

اصلی‌ترین اختلاف پیش‌روی ایران و قدرت‌های جهانی در حال حاضر بر سر پرونده پادمان و فعالیت‌های پیشین برنامه هسته‌ای ایران است. طرفین البته در خصوص آنچه ایران از آن تحت عنوان تضمین‌ها یاد می‌کنند نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند. آمریکا بارها تاکید کرده که نمی‌توان هیچ تضمینی به تهران ارائه دهد. از سوی دیگر گفته می‌شود موضوع رفع تحریم‌های دفتر رهبر جمهوری اسلامی و همچنین خروج سپاه پاسداران از فهرست نهادهای تروریستی از دیگر موضوعاتی است که محل اختلاف طرفین است. با این حال ناظران معتقدند کلید اصلی اختلاف، مسئله پادمان است و باقی اختلاف قابل حل شدن هستند.

اختلافی که البته حل شدن آن چندان ساده نیست. یک مقام ایرانی در تهران به رویترز گفته است: «ما به سوالات آژانس پاسخ داده‌ایم اما آنها به جای بستن پرونده با انگیزه سیاسی از آن برای به دست آوردن اهرم فشار در مذاکرات استفاده می‌کنند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خامنه‌ای: اگر دولت قبل به توصیه‌های من در خصوص برجام توجه می‌کرد، مشکلات پیش نمی‌آمد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»