کارنامه ارتش روسیه در حمله به اوکراین از نگاه کارشناسان آمریکایی: «یک فاجعه» مدیریت نظامی است

کاروان نظامی ارتش روسیه در اوکراین
کاروان نظامی ارتش روسیه در اوکراین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان آمریکایی می‌گویند حمله ارتش روسیه به اوکراین به لحاظ تاکتیک و استراتژی نظامی یک اشتباه بزرگ بوده است که ضعف‌های آن با کمبود مواد غذایی و سوخت، رها شدن وسایل نقلیه زرهی، از دست دادن هواپیماها و آمار تلفات سربازان به صورت آشکار نمایان شده است.

آگهی

کارشناسان آمریکایی می‌گویند حمله ارتش روسیه به اوکراین به لحاظ تاکتیک و استراتژی نظامی یک اشتباه بزرگ بوده است که ضعف‌های آن با کمبود مواد غذایی و سوخت، رها شدن وسایل نقلیه زرهی، از دست دادن هواپیماها و آمار تلفات سربازان به صورت آشکار نمایان شده است.

متخصصان نظامی در ایالات متحده می‌گویند از مدیریت نادرست این کارزار شگفت‌زده شده‌اند. ستون‌های زرهی به گل نشسته، صدها ادوات نظامی روسی که ظاهراً راه را گم کرده‌اند و نیروی هوایی غیرکارآمد کرملین که توسط دفاع ضدهوایی اوکراین به دردسر افتاده است بخشی از این عدم مدیریت صحیح را نشان می‌دهند.

تحلیلگران همزمان هشدار می‌دهند ناامیدی روزهای اول در دستیابی به اهداف که با دست کم گرفتن عزم اوکراینی ها برای دفاع از خود همراه شده می‌تواند باعث شود مسکو تصمیم بگیرد تا تمام قدرت خود را آزاد کند و بخش‌های بزرگی از کشور را به تلی از ویرانه تبدیل کند.

اسکات بوستون، تحلیلگر ارشد دفاعی در اندیشکده «رند»، می‌گوید: «وقتی بعد از دو یا سه هفته به مشکل بربخورید می‌توانم آن را درک کنم. اما هنگامی که همان اول داخل شدن به خانه روی پله‌های ورودی تلو تلو خوردید یعنی مشکل دیگری دارید.»

پنتاگون و کارشناسان بخش خصوصی انتظار داشتند که ارتش ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به سرعت توانایی اوکراین برای واکنش متقابل را از بین ببرد، فرماندهی ۲۰۰ هزار پرسنل ارتش اوکراین را تضعیف کند، دفاع موشکی را نابود سازد و نیروی هوایی کیف را از میان بردارد. با این حال هیچ کدام از اینها در شش روز اول جنگ اتفاق نیفتادند.

این درحالی است که همزمان شمار تلفات اعلام شده از سوی ارتش روسیه، دستکم ۴۹۸ کشته و ۱۵۰۰ زخمی، برای تهاجمی که به خوبی آماده آن شده بود بسیار بیشتر از حد انتظار به نظر می‌رسد.

مایکل ویکرز، معاون سابق وزارت دفاع آمریکا در امور اطلاعاتی، می‌گوید: «این یک شکست اطلاعاتی عظیم بود که مقاومت اوکراین را به شدت دست کم گرفت و عملیات نظامی هم که وحشتناک بود. زور حمله اصلی ناکافی و پراکنده بود، عناصر شناسایی دستگیر شدند و ستون‌های زرهی هم که عاقبتی بهتر از منهدم شدن پیدا نکردند. هرگوشه‌اش یک فاجعه است.»

کارشناسان نظامی مرکز اسکوکرافت در شورای آتلانتیک آمریکا می‌گویند روس‌ها نتوانستند به سرعت یک فرودگاه در نزدیکی کیف را تصرف کنند و آن را نگه دارند. این فرودگاه احتمالاً در درگیری‌ها به حدی آسیب دیده که نمی‌توان از آن برای حمله به کیف استفاده کرد. علاوه بر این تعداد هواپیماها و هلیکوپترهای از دست رفته روسی «به طرز شگفت‌آوری زیاد بوده است»، چرا که آن‌ها قادر به نابودی پدافند هوایی اوکراین نبوده‌اند.

تحلیلگران اعتقاد دارند استقرار محدود و ناکارآمد تسلیحات جنگ الکترونیک، در ناکامی ارتش روسیه در هفته آغازین جنگ نقشی کلیدی ایفا کرده است. در واقع روس‌ها نتوانسته‌اند با قطع ارتباط میان فرماندهی و بدنه ارتش اوکراین آن‌‌ها را در مقابل حملات آسیب‌پذیر کنند.

این در شرایطی است که نیروهای اوکراینی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بیرقدار ساخت ترکیه، تلفات بالایی به نیروهای روسیه وارد کرده‌اند. آقای بوستون می‌گوید: «اگر آن‌ها یک بار یا دوبار مورد اصابت پهپادهای ترکیه قرار بگیرند، این آمار طبیعی است. ولی اگر بیش از یکی دو بار مورد هدف قرار بگیرند یعنی چیزی در طرف روسیه اشتباه است.»

از نظر جان کربی، سخنگوی پنتاگون، به نظر می‌رسد روس‌ها «توانمندی‌های قابل توجه و متنوع خود را به خوبی هماهنگ نکرده‌اند و به فکر مدیریت تدارکات برای عملیات هجومی نبوده‌اند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او افزود: «ما خودروهای رها شده را می‌بینیم. ما شاهد مشکلات تامین تدارکاتی هستیم، نه فقط از نظر سوخت، بلکه از نظر تامین خورد و خوراک پرسنل.»

تحلیلگران با اشاره به استفاده ارتش روسیه از نیروهای جوان و بی‌اطلاع که درباره درگیری آموزش کافی ندیده‌اند، می‌گویند به نظر می‌رسد سربازان روی زمین نمی‌دانند که با حمله به اوکراین می‌خواهند چه کاری انجام دهند و «اگر ندانید چه اتفاقی دارد می‌افتد، نمی توانید خود را وفق دهید.»

علیرغم نکات بالا در مورد ضعف‌های ارتش روسیه، هیچ یک از کارشناسان روس‌ها را از‌پیش‌باخته و ناتوان نمی‌دانند. برعکس، پژوهشگران نظامی بیم آن را دارند که پوتین با ناامیدی از نتیجه‌بخش بودن فاز اول، تمام نیروی توپخانه، موشک و نیروی هوایی خود را بر روی جمعیت اوکراین متمرکز کند و به این روش تاثیرات ویرانگری بر شهرهای اوکراین وارد کند.

در گزارش مرکز اسکوکرافت آمده است: «روسیه همچنان از مزایای قدرت رزمی فراگیر برخوردار است که در نهایت با ادامه جنگ، خواهد توانست بر نیروهای اوکراینی چیره شود».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهره دوگانه اروپا در قبال پناهجویان؛ چرا؟

راهکار اوکراین برای دمیدن جان تازه به ارتش با فرض تشدید جنگ از سوی روسیه

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند