چرا حرکت کاروان نظامی روسیه به کی‌یف کند شده است؟

عکس ماهواره‌ای از کاروان نظامیان روس در نزدیکی کی‌یف
عکس ماهواره‌ای از کاروان نظامیان روس در نزدیکی کی‌یف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاروان زرهی روسیه در ۲۵ کیلومتری کی‌یف، پایتخت اوکراین عملا از حرکت باز ایستاده است. براساس تصاویر ماهواره‌ای تانک‌ها و خودروهای سنگین نظامی در دو روز اخیر پیشروی نداشتند. کارشناسان دو عامل عمده را دلیل این توقف می‌دانند.

آگهی

کاروان زرهی روسیه در ۲۵ کیلومتری کی‌یف پایتخت اوکراین عملا از حرکت باز ایستاده است. براساس تصاویر ماهواره‌ای تانک‌ها و خودروهای سنگین نظامی در دو روز اخیر پیشروی نداشتند. کارشناسان دو عامل عمده را دلیل این توقف می‌دانند.

رادیو فرانس انفو عصر چهارشنبه با بررسی تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از سوی کمپانی مکسار و گفته‌های خبرنگاران گزارش کرد نخستین عامل توقف این کاروان که طول آن ۶۴ کیلومتر برآورد می‌شود، قطع پل‌ها روی ورودی رودخانه در ۲۵ کیلومتری کی‌یف است.

همزمان منابع اطلاعاتی آمریکایی مشکل حمایت لجستیک را عامل دیگری در کند شدن و در نهایت توقف حرکت این کاروان نظامی می‌دانند. از قرار معلوم و براساس گزارش‌های محلی، نیروهای روسی در بسیاری از مناطق با کمبود و نبود سوخت برای ادامه حرکت دست و پنجه نرم می‌کنند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی سربازان روس را در فروشگاه‌های محلی با بطری و گالن آب نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد نظامیان تنها برای سه روز جیره غذایی داشتند و پس از آن مجبور به خرید از فروشگاه‌ها شده‌اند.

فراتر از سوخت و جیره غذایی، مساله ارتباط نظامیان روس با یکدیگر تعجب کارشناسان نظامی را برانگیخته است. گزارش‌های متعددی بی‌سیم‌های ابتدایی واکی‌تاکی را تنها وسیله ارتباطی در میان ارتش و حتی واحدهای ویژه توصیف می‌کنند. به این ترتیب مکالمات سربازان روس به راحتی از سوی نظامیان و شبه‌نظامیان اوکراینی شنود می‌شود.

ژنرال دومینیک ترانکان، کارشناس نظامی و فرمانده پشین نیروهای فرانسوی سازمان ملل می‌گوید همه این عوامل نشان دهنده این واقعیت است که سربازان ولادیمیر پوتین برای جنگ آماده نبودند. این مقام ارتش فرانسه معتقد است اینکه یک کاروان نظامی، در محیطی باز و قابل مشاهده عمومی ۴۸ ساعت متوقف شود، مساله بسیار عجیبی است. آقای ترانکان البته تاکید می‌کند که روس‌ها همیشه مشکل حمایت لجستیک را داشته اند و می‌گوید: «منابع زیادی در اوکراین گزارش می‌کنند که پشتیبانی براساس پیش‌بینی‌ها به نظامیان نرسیده است. به‌علاوه باید توجه کرد که این کاروان از بلاروس وارد اوکراین شده است. به همین جهت هم نبرد خارکیف بسیار مهم است، چراکه به مسکو اجازه می‌دهد مستقیما از خاک روسیه نیروهایش را تحت حمایت لجستیک قرار دهد.»

با وجود توقف کاروان نظامیان روسیه در ۲۵ کیلومتری‌ کی‌یف ارتش این کشور در روزهای گذشته با سرعت زیادی در نواحی جنوبی پیشروی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا پوشش اخبار اوکراین در رسانه‌های جهان همراه با «نژادپرستی» است؟

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند