هشدار خبرنگاران فرانسوی به پلیس اوکراین: دوربین‌هایتان پسورد ندارد و در دسترس همه است

روایتی از چگونگی دسترسی خبرنگاران فرانسوی به دوربین‌های پلیس اوکراین
روایتی از چگونگی دسترسی خبرنگاران فرانسوی به دوربین‌های پلیس اوکراین Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک گروه از خبرنگاران فرانسوی توانستند بدون رمز عبور و به‌راحتی به تصاویر دوربین‌های مداربسته خودروهای پلیس کی‌یف دسترسی پیدا کنند.

آگهی

رسانه‌های فرانسوی روز چهارشنبه ۲ مارس نسبت به نقض امنیتی گسترده‌ای در اوکراین هشدار داده و گفتند که یک گروه از سایت تحقیقات دیجیتال روفله ( Reflets.info) توانستند از راه دور به دوربین‌های مستقر در خودروهای پلیس در کی‌یف دسترسی پیدا کنند.

این سایت اطلاعاتی در تاریخ ۲۷ فوریه برای «مستند کردن جنگ» و «مقابله با اطلاعات نادرست» اقدام به شناسایی تجهیزات متصل به اینترنت در اوکراین، شناسایی دوربین‌ها و سپس مکان‌یابی آن‌ها کرد.

آن‌ها در مجموع در طول دو روز توانستند ۵۵ هزار و ۷ ابزار قابل دسترسی از طریق اینترنت را شناسایی کنند که در میان آن‌ها هزار و ۲۵۱ دوربین بدون پسورد در دسترس بودند و شناسه کارخانه آن‌ها بدون تغییر باقی مانده بود. حدود ۳۰ دوربین از این وب‌کم‌ها در خودروهای پلیس کی‌یف قرار داشتند.

به گفته یکی از اعضای تیم تحقیق، روزنامه‌نگاران سپس خیابان‌ها را با موقعیت ایست‌ بازرسی‌ها و موانع، خودروهای نظامی، تصاویر از خود افسران و فراتر از همه صدای دستورات را که از طریق امواج رادیویی ارسال می‌شد، مشاهده کردند.

یکی از متخصصان این گروه به خبرگزاری فرانسه گفت: « با خود گفتیم +خطر+. اگر ما توانستیم به این نقطه برسیم بعید نیست که روس‌ها نیز به آن دسترسی داشته باشند. سپس به سفارت اوکراین در فرانسه هشدار دادیم که به سرعت اقدام کنند.»

این سایت اعلام کرد که کمتر از چهار ساعت پس از اعلام موضوع، تصاویر دوربین‌ها قطع شدند.

آنتوان شامپاین، سردبیر این سایت فرانسوی به خبرگزاری فرانسه گفت: «این نشان می‌دهد که زنجیره فرماندهی فعال است. بسیار شگفت‌زده شدیم که آن‌ها به این سرعت واکنش نشان دادند.»

او اضافه کرد: «تجهیزات متصل به اینترنت اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شوند که استفاده از آن‌ها آسان باشد و امنیت آخرین الزام است. افرادی که آن‌ها را نصب می‌کنند متخصص شبکه نیستند و رمزهای عبور ساده مانند ۱۲۳۴ را انتخاب می‌کنند.»

این رسانه بررسی سایر دوربین‌ها را در اوکراین ادامه خواهد داد. برخی از این دوربین‌ها به طور مثال «اتاق غذاخوری یک فرد ناشناس» و برخی دیگر «خودروهای نظامی پارک شده در خیابان» را نشان می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشتمین روز جنگ در اوکراین؛ زلنسکی می‌گوید به دنبال گفتگو با پوتین به عنوان «تنها راه توقف جنگ» است

نخستین موضع علی خامنه‌ای درباره حمله روسیه به اوکراین

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت